117961 CANADA INC. (Corporation# 1381148) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 22, 1982.
| Corporation ID | 1381148 |
| Business Number | 886788751 |
| Corporation Name | 117961 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5850 Marc Chagall Suite 803 Cote St Luc QC H4W 3H2 |
| Incorporation Date | 1982-10-22 |
| Dissolution Date | 2011-12-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SAM BAUM | 6300 LENNOX AVENUE, #710, MONTREAL QC H3S 2N8, Canada |
| BERNARD BAUM | 742 BRIAR HILL AVENUE, TORONTO ON M6B 1L3, Canada |
| ESTHER BAUM | 5850 MARC CHAGALL, #803, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-21 | 1982-10-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-22 | current | 5850 Marc Chagall, Suite 803, Cote St Luc, QC H4W 3H2 |
| Name | 1982-10-22 | current | 117961 CANADA INC. |
| Status | 2011-12-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-10-22 | 2011-12-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-08 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2007-07-25 | Amendment / Modification | |
| 1982-10-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-05-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5850 MARC CHAGALL |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 3H2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 104875 Canada Inc. | 5850 Marc Chagall, Apt 101, Cote St-luc, QC H4W 3H2 | 1981-03-13 |
| 123465 Canada Inc. | 5850 Marc Chagall, Suite 603, Cote St-luc, QC H4W 3H2 | 1983-05-09 |
| 126956 Canada Inc. | 5850 Marc Chagall, Suite 305, Cote St. Luc, QC H4W 3H2 | 1983-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3586111 Canada Inc. | 5850 Mark Shagall Street, Apt. 106, Cote-st-luc, QC H4W 3H2 | 1999-02-09 |
| 3126331 Canada Inc. | 5850 Marc Chagall Street, Apt 701, Cote St-luc, QC H4W 3H2 | 1995-03-09 |
| Freedom One Investment Fund Inc. | 5850 Marc Chagall St, Suite 801, Cote St-luc, QC H4W 3H2 | 1991-03-15 |
| Visions Rpa Corp. | 5850 Marc Chagal, Suite 607, Montreal, QC H4W 3H2 | 1986-12-11 |
| 152085 Canada Inc. | 5850 Marc Chagall Avenue, Suite 607, Montreal, QC H4W 3H2 | 1986-09-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SAM BAUM | 6300 LENNOX AVENUE, #710, MONTREAL QC H3S 2N8, Canada |
| BERNARD BAUM | 742 BRIAR HILL AVENUE, TORONTO ON M6B 1L3, Canada |
| ESTHER BAUM | 5850 MARC CHAGALL, #803, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W3H2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 117961 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.