UNION HELICOPTERS (CANADA) LTD. (Corporation# 1380966) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 22, 1982.
| Corporation ID | 1380966 |
| Business Number | 105447676 |
| Corporation Name | UNION HELICOPTERS (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
5108 Marine Dr West Vancouver BC V7W 2P7 |
| Incorporation Date | 1982-10-22 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILLIAM D. CROWE | 5131 2A AVENUE, DELTA BC V4M 3N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-21 | 1982-10-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-04-21 | current | 5108 Marine Dr, West Vancouver, BC V7W 2P7 |
| Name | 1982-10-22 | current | UNION HELICOPTERS (CANADA) LTD. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-01-21 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Status | 1996-02-01 | 1998-01-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-10-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-12-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-12-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1997-12-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5108 MARINE DR |
| City | WEST VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7W 2P7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707581 Canada Ltd. | 4280 Rockridge Road, West Vancouver, BC V7W 1A5 | 2007-01-24 |
| Broadgate Circle Capital Inc. | 4247 Rockbank Place, West Vancouver, BC V7W 1A8 | 2009-05-01 |
| Rainbow Congress | 15 Strachan Point Road, West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2013-07-15 |
| Flying Canoe Marina & Resort Ltd. | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-15 |
| Anyox Developments, Inc. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2011-11-09 |
| Anyox Port Corporation | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-16 |
| Epic Adventure Outfitters Ltd. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2017-12-04 |
| Established Beauty Supplies Ltd. | 5377 Headland Drive, West Vancouver, BC V7W 1C5 | 2010-06-09 |
| Wian Branding Inc. | 4555 Piccadilly North Road, West Vancouver, BC V7W 1E1 | 2003-02-25 |
| Honey Sprout Organics Inc. | 4629 Caulfeild Dr., West Vancouver, BC V7W 1E9 | 2018-02-07 |
| Find all corporations in postal code V7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WILLIAM D. CROWE | 5131 2A AVENUE, DELTA BC V4M 3N7, Canada |
| City | WEST VANCOUVER |
| Post Code | V7W2P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| J & S Helicopters Inc. | 5135 - 48 Street, Rocky Mountain House, AB T4T 1M4 | |
| Union of Our America - Union De Notre Amerique - Union De Nuestra America | 4871 Victoria Ave., Montreal, QC H3W 2M9 | 1983-03-07 |
| Hudson Bay Helicopters Ltd. | 1-278, Main Street, Stonewall, MB R0C 2Z0 | |
| Superior Helicopters Canada Inc. | 121 Lakeview Drive, Longlac, ON P0T 2A0 | |
| Union Des Acupuncteurs Professionnels Du Canada | 880 Wellington Street, Suite 808, Ottawa, ON K1R 6K7 | 1990-02-23 |
| Control Union Canada Inc. | 1981 Ave. Mcgill College, Bur. 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 1981-01-08 |
| Union Canadienne Des Etudiants | 116 Lisgar St, Suite 409, Ottawa, ON K2P 0C2 | 1955-09-16 |
| Union Paving Inc. | 6999 George V Avenue, Lachine, QC H8S 2R9 | 2010-07-26 |
| Voyage Union P.l. Inc. | 7230-a Hutchison, Montreal, QC H3N 1Z1 | 1983-02-10 |
| Cedars Union | 1705 Rue Henri-duplessis, Laval, QC H7W 5K7 | 2019-11-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on UNION HELICOPTERS (CANADA) LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.