LES PRODUITS EFFO NORD-SUD INC. (Corporation# 1380915) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 26, 1982.
| Corporation ID | 1380915 |
| Business Number | 103280533 |
| Corporation Name | LES PRODUITS EFFO NORD-SUD INC. |
| Registered Office Address |
86, Ouimet Repentigny QC J6A 1E2 |
| Incorporation Date | 1982-10-26 |
| Dissolution Date | 2016-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GINETTE HARVEY | 86 RUE OUIMET, REPENTIGNY QC J6A 1E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-25 | 1982-10-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-22 | current | 86, Ouimet, Repentigny, QC J6A 1E2 |
| Address | 2006-11-23 | 2011-03-22 | 200 Boul Ste-rose, Local 1, Ste-rose, Laval, QC H7L 1L4 |
| Address | 1982-10-26 | 2006-11-23 | 200 Boul Ste-rose, Ste-rose, QC H7L 1L4 |
| Name | 1982-10-26 | current | LES PRODUITS EFFO NORD-SUD INC. |
| Status | 2016-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-10-03 | 2016-05-06 | Active / Actif |
| Status | 1986-02-01 | 1986-10-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-06 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1982-10-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-11-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 86, OUIMET |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 1E2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GINETTE HARVEY | 86 RUE OUIMET, REPENTIGNY QC J6A 1E2, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A 1E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Nord- CotiГ€re Produits De La Mer Inc. | 1018 Rue Trudeau, St-bruno, QC J3Y 5Z4 | 2004-02-13 |
| Les Produits Forestiers Riv-nord Inc. | 715 Rang Du Nord, St-raymond, Cte Portneuf, QC G0A 4G0 | 1980-11-17 |
| Produits Welgroom Inc. | 291 Rue Notre-dame Nord, Louiseville, QC J5V 2L6 | 1980-11-21 |
| Nord-man B Produits Inc. | 1500, 8e Rue, Saint-cГґme-liniГЁre, QC G0M 1J0 | 2020-10-28 |
| Les Produits Nord-americain Pronor Inc. | 625 Rue De Lasalle, Montreal, QC | 1988-01-18 |
| Les Produits De Nettoyage Scala Inc. | 10644 Rue Lamoureux, Montreal-nord, QC | 1977-09-15 |
| Produits Chimiques Redaco Inc. | 5202 Rue Amos, Montreal-nord, QC | 1979-01-18 |
| Hen-del Products Ltd. | 11008 Rue Masse, Montreal-nord, QC H1G 4G3 | 1977-05-12 |
| Les Produits D'erable Daly LtГ©e | 163 Rang Du Nord, St-pamphile, QC G0R 3X0 | 1992-04-23 |
| Produits De Fil Et Metal Formafil Inc. | 5151 Boulevard Industriel, MontrÉal-nord, QC H1G 3H2 | 1983-12-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUITS EFFO NORD-SUD INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.