INSTITUT DES HOMOEOPATHES INC. (Corporation# 1380907) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 26, 1982.
| Corporation ID | 1380907 |
| Business Number | 102497658 |
| Corporation Name | INSTITUT DES HOMOEOPATHES INC. |
| Registered Office Address |
3040 Chemin St Louis Ste-foy QC G1W 1R3 |
| Incorporation Date | 1982-10-26 |
| Dissolution Date | 2015-04-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DR. JEAN SCHEURWEGS | 2835 CHEMIN GOMIN, APT. 202, STE FOY QC G1V 2K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-26 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1982-10-25 | 1982-10-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2000-06-27 | current | 3040 Chemin St Louis, Ste-foy, QC G1W 1R3 |
| Address | 1982-10-26 | 2000-06-27 | 3040 Chemin St Louis, Ste-foy, QC |
| Name | 1982-10-26 | current | INSTITUT DES HOMOEOPATHES INC. |
| Status | 2015-04-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-13 | 2015-04-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-26 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 1982-10-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Des Homoeopathes Inc. | 3040 Chemin St-louis, Ste Foy, QC G1W 1R3 | 1982-10-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services Conseils Danielluca Corp. | 3679, Rue RenГ©-mГ©zerГ©, QuГ©bec, QC G1W 0A2 | 2012-02-29 |
| Gestion Isabella Fava Leclerc LtГ©e | 3572, Boulevard De Neilson, QuГ©bec, QC G1W 0A8 | 2019-01-01 |
| Matthew Dack Footwear Ltd. | 3648, Rue Paul-archambault, QuÉbec, QC G1W 0B3 | 2011-06-07 |
| Dre HГ©lГЁne Bouchard, Dentiste Inc. | 213-3537 Chemin St-louis, QuГ©bec, QC G1W 0B4 | 2016-04-29 |
| 7806442 Canada Inc. | 111-3537, Chemin Saint-louis, QuГ©bec, QC G1W 0B4 | 2011-03-16 |
| 11458256 Canada Inc. | 510-1015, Ave Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2019-06-11 |
| Vooban Inc. | 1015, Avenue Wilfrid-pelletier, Suite 510, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2011-02-16 |
| Menya Solutions Inc. | 1015 Avenue Wilfrid-pelletier, Bureau 530, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2006-07-06 |
| Vooban Inc. | 510-1015, Avenue Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | |
| Soderoc Development Ltd. | 1015 Avenue Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 1983-06-27 |
| Find all corporations in postal code G1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DR. JEAN SCHEURWEGS | 2835 CHEMIN GOMIN, APT. 202, STE FOY QC G1V 2K1, Canada |
| City | STE-FOY |
| Post Code | G1W 1R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Des Homoeopathes Inc. | 3040 Chemin St-louis, Ste Foy, QC G1W 1R3 | 1982-10-26 |
| Institut Morini Inc. | 740 Rue De Manselmont, QuГ©bec, QC G1B 3A8 | 2014-08-19 |
| Institut Mj | 319 Rue Queen, Sherbrooke, QC J1M 1K8 | 1998-01-19 |
| Institut De La BiГ€re | 145 Rue Pierre Falcon, La Prairie, QC J5R 6L2 | 2004-02-04 |
| The C.l.e.a.r. Institute Inc. | 677, Rue Des Vikings, Boucherville, QC J4B 7S4 | 2019-07-15 |
| Institut Neurotraining Plus Inc. | 1245 Rue De Montolieu, QuÉbec, QC G3J 1M6 | 2011-08-22 |
| Institut Noos Inc. | 109-40, Rue Landry, Ottawa, ON K1L 8K4 | 2016-10-27 |
| Institut Epsilon Inc. | 141 Rue St-charles, Suite 203, Ste-thГ©rГЁse, QC J7E 2A9 | 2005-12-12 |
| Institut Pro-mince Inc. | 516 Rue Beaubien Est, Montreal, QC H2S 1S5 | 1985-03-14 |
| Institut De Bionomie (idb) Inc. | 1424, Rue Du Dominion, Sherbrooke, QC J1J 1N1 | 2010-05-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on INSTITUT DES HOMOEOPATHES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.