CABLENET LIMITED (Corporation# 1380842) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1380842 |
| Business Number | 872690144 |
| Corporation Name | CABLENET LIMITED |
| Registered Office Address |
1200 Cn Towers Saskatoon SK S7K 1J5 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| B.B. TORCHINSKY | 39 OLD MILL ROAD, TORONTO ON M8X 1G6, Canada |
| SARAH TORCHINSKY | 39 OLD MILL ROAD, TORONTO ON M8X 1G6, Canada |
| STAN STEWART | 12 CHELFORD ROAD, DON MILLS ON M3B 2E5, Canada |
| PAUL M. DAVIES | 61 DEERBROOK TRAIL, SCARBOROUGH ON M1W 1V3, Canada |
| LARRY SMITH | 14 TEEPEE COURT, WILLOWDALE ON M2J 3A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-30 | 1982-10-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-31 | current | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 |
| Name | 1982-10-31 | current | CABLENET LIMITED |
| Status | 1988-02-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1982-10-31 | 1988-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-10-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1168975. |
| 1982-10-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1380834. |
| 1982-10-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 149128. |
| 1982-10-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 475688. |
| 1982-10-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 475696. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1987-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1987-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cablenet Limited | 1 First Canadian Pl, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | |
| Cablenet Limited | 1101 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Cablenet Limited | 1101 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1974-05-21 |
| Cablenet Limited | Cn Towers, Suite 1101, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Cablenet Limited | 1200 Sheppard Ave East, Suite 100, Willowdale, ON M2K 2S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coast Steel Fabricators Ltd. | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| 58th Avenue S.e. Investments Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1979-12-07 |
| Mocoat Industries Ltd. | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1980-05-13 |
| Cko Incorporated | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1980-07-03 |
| Cedsi Inc. | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1980-02-12 |
| Citizens Cable Holdings Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Citizens Cable T. V. Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| 91531 Canada Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1979-04-20 |
| Les Aliments Canbest Ltee | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1976-08-06 |
| Powell River Cablenet Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Boston Land Corp. | Cn Tower, Midtown Plaza, 1002, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1990-09-11 |
| Aminika International Incorporated | 1002 Cn Tower, Midtown Plaza, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1987-01-26 |
| Comox Valley Cablenet Limited | 1101 C.n. Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1978-11-10 |
| Research Foods (1976) Limited | 1101 Cn Towers, Saskatoon, ON S7K 1J5 | 1972-03-13 |
| Eva Miller Holdings Ltd. | 703 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1966-10-28 |
| Research Foods (1976) Limited | Cn Towers, Suite 1101, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Benter Caissons Limited | 1101 Cn Tower, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Western Caissons (man.) Limited | 1101 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Western Caissons (alta.) 1969 Limited | 1101 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Valley Televue Ltd. | 1101 Cn Tower, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Find all corporations in postal code S7K1J5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| B.B. TORCHINSKY | 39 OLD MILL ROAD, TORONTO ON M8X 1G6, Canada |
| SARAH TORCHINSKY | 39 OLD MILL ROAD, TORONTO ON M8X 1G6, Canada |
| STAN STEWART | 12 CHELFORD ROAD, DON MILLS ON M3B 2E5, Canada |
| PAUL M. DAVIES | 61 DEERBROOK TRAIL, SCARBOROUGH ON M1W 1V3, Canada |
| LARRY SMITH | 14 TEEPEE COURT, WILLOWDALE ON M2J 3A9, Canada |
| City | SASKATOON |
| Post Code | S7K1J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Comox Valley Cablenet Limited | 1101 C.n. Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | 1978-11-10 |
| Powell River Cablenet Limited | 1200 Cn Towers, Saskatoon, SK S7K 1J5 | |
| Kamloops Cablenet Limited | 180 Brian Avenue, Kamloops, BC V2V 1C1 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on CABLENET LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.