118003 CANADA INC. (Corporation# 1380427) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 19, 1982.
| Corporation ID | 1380427 |
| Business Number | 105829857 |
| Corporation Name | 118003 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6595 Mackle Rd. Unit 814 Montreal QC H4W 2Y1 |
| Incorporation Date | 1982-10-19 |
| Dissolution Date | 2020-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. KALNITSKY | 5 PRAIRIE DR., BEACONSFIELD QC H9W 2M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-18 | 1982-10-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-10-26 | current | 6595 Mackle Rd., Unit 814, Montreal, QC H4W 2Y1 |
| Address | 2008-10-21 | 2012-10-26 | 4900 Cote St Luc Road, Suite 1007, Montreal, QC H3W 2H3 |
| Address | 2007-10-31 | 2008-10-21 | 4900 Cite St Luc Road, Suite 1007, Montreal, QC H3W 2H3 |
| Address | 1998-03-22 | 2007-10-31 | 103 Sussex Drive, Suite 13, Beaconsfield, QC H9W 6C7 |
| Address | 1982-10-19 | 1998-03-22 | 42 Calais Circle, Kirkland, QC H9H 3V3 |
| Name | 1982-10-19 | current | 118003 CANADA INC. |
| Status | 2020-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-07-21 | 2020-05-07 | Active / Actif |
| Status | 1997-02-01 | 1999-07-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1995-02-01 | 1997-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-07 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1982-10-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-10-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-10-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Baby Snob Inc. | 6595 Mackle Rd Apt. 605, Montreal, QC H4W 2Y1 | 2004-02-04 |
| 3609243 Canada Inc. | 6595 Mackle Road, Suite 821, Cote Saint-luc, QC H4W 2Y1 | 1999-06-15 |
| Gestion M.j. Hart Inc. | 6595, Mackle Road, Apt. 902, Cote-st-luc, QC H4W 2Y1 | 1981-05-27 |
| Fondation Des Arts Et De La Culture Pour Les Minorites | 6595 Mackle, Apt. 704, Cote St-luc, QC H4W 2Y1 | 1986-11-24 |
| Vidara Holdings Corp. | 6595 Mackle Road, Suite 511, Cote St. Luc, QC H4W 2Y1 | 1980-07-02 |
| 3165396 Canada Inc. | 6595 Mackle Road, Suite 916, Montreal, QC H4W 2Y1 | 1995-07-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. KALNITSKY | 5 PRAIRIE DR., BEACONSFIELD QC H9W 2M8, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4W 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 118003 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.