GESTION PEGASE INC. (Corporation# 1380401) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 1982.
| Corporation ID | 1380401 |
| Business Number | 881703631 |
| Corporation Name | GESTION PEGASE INC. |
| Registered Office Address |
15 Rue Paul-gauchery Cap-de-la-madeleine QC G8V 1H5 |
| Incorporation Date | 1982-11-15 |
| Dissolution Date | 1992-12-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES RINFRET | 3425 PLACE LAFOREST, TROIS RIVIERES QC G8Y 4M2, Canada |
| ROBERT BRISSETTE | 631 RUE MARION, LOUISEVILLE QC J5V 2L4, Canada |
| MAJELLA PERRON | 128 MERE GAMELIN, CAP DE LA MADELEINE QC G8T 1X8, Canada |
| JEAN GUY BRUNEAU | 374 LAROCHELLE, REPENTIGNY QC J6A 5W2, Canada |
| ALFRED BOUCHARD | 6155 ALBANIE, BROSSARD QC J4Z 1G7, Canada |
| CLEMENT BRISSETTE | 91 RANG YORK, ST-BARTHELEMY QC J0K 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-14 | 1982-11-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-02-19 | current | 15 Rue Paul-gauchery, Cap-de-la-madeleine, QC G8V 1H5 |
| Name | 1985-02-19 | current | GESTION PEGASE INC. |
| Name | 1982-11-15 | 1985-02-19 | 118533 CANADA INC. |
| Status | 1993-01-07 | 1992-12-30 | Active / Actif |
| Status | 1992-12-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-03-01 | 1993-01-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-12-30 | Dissolution | |
| 1982-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-03-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1991 | 1992-03-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1992-03-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 15 RUE PAUL-GAUCHERY |
| City | CAP-DE-LA-MADELEINE |
| Province | QC |
| Postal Code | G8V 1H5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bioluv Inc. | 70, Rue Mathilde-allen, Trois-riviГЁres, QC G8V 0B9 | 2014-11-01 |
| 6575404 Canada Inc. | 1505 P.-dizy-montplasir, Trois-rivieres, QC G8V 0C6 | 2006-06-21 |
| 3932648 Canada Inc. | 1862 P.dizy-montplaisir, Trois RiviГЁres, QC G8V 0C7 | 2001-08-13 |
| Les Gestions Chandre Inc. | 331, Des PÉtunias, Trois-riviÈres, QC G8V 1C8 | 2003-07-20 |
| Gabriel Patterson & Co. Inc. | 260 Du Parc, Trois-rivieres, QC G8V 1G1 | 2014-09-09 |
| Specialites Pierre Martin Inc. | 972 Frontenac, Trois-riviГ€res, QC G8V 1G5 | 1982-02-08 |
| 11438085 Canada Inc. | Paul Gauchery, Trois-rivieres, QC G8V 1H5 | 2019-05-29 |
| Les Productions Jfrpm Inc. | 25 Comeau, Trois Rivieres, QC G8V 1K3 | 1980-03-14 |
| Opti Xl Inc. | 1131 Lepage, Trois-rivГЁres, QC G8V 1L7 | 2006-04-02 |
| Les Publications Kamouraska-l'islet Inc. | 1191, Rue Louis-lamy, Trois-riviГЁres, QC G8V 1M2 | 1979-09-19 |
| Find all corporations in postal code G8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES RINFRET | 3425 PLACE LAFOREST, TROIS RIVIERES QC G8Y 4M2, Canada |
| ROBERT BRISSETTE | 631 RUE MARION, LOUISEVILLE QC J5V 2L4, Canada |
| MAJELLA PERRON | 128 MERE GAMELIN, CAP DE LA MADELEINE QC G8T 1X8, Canada |
| JEAN GUY BRUNEAU | 374 LAROCHELLE, REPENTIGNY QC J6A 5W2, Canada |
| ALFRED BOUCHARD | 6155 ALBANIE, BROSSARD QC J4Z 1G7, Canada |
| CLEMENT BRISSETTE | 91 RANG YORK, ST-BARTHELEMY QC J0K 1X0, Canada |
| City | CAP-DE-LA-MADELEINE |
| Post Code | G8V1H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laboratoire Dentaire Pegase Inc. | 5095 De Salaberry, Montreal, QC H4J 1J1 | 1990-07-09 |
| Les Placements Pegase Inc. | 1655 Rue Gignac, Sillery, QC G1T 2M9 | 1974-09-10 |
| Design D'interfaces Et Informatique Pegase Inc. | 4207 Ste-catherine Ouest, Westmount, QC H3Z 1P6 | 1984-02-03 |
| MatiÈres RÉfractaires Pegase Inc. | 1744 William St., Montreal, QC H3J 1R4 | 1991-08-06 |
| Co-gestion Limited | 3470 Breboeuf, Brossard, QC H4Z 2X5 | 1976-11-25 |
| Gestion F.a.j.m. Inc. | 1525 - 137e Rue, Saint-georges, QC G5Y 6V9 | |
| Gestion 2hl Inc. | 220, Chemin Du Tremblay, Boucherville, QC J4B 8H7 | |
| Gestion M2b Inc. | 1700, Rue Fleetwood, Laval, QC H7N 0C6 | |
| Gestion Jsf Inc. | 201, Chemin Du Lac, Varennes, QC J3X 1P7 | |
| Gestion F.t. Inc. | 2120, Rue Lavoisier, QuГ©bec, QC G1N 4B1 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION PEGASE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.