GESTION IMMOBILIERE D'AMOURS INC. (Corporation# 1380222) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 16, 1982.
| Corporation ID | 1380222 |
| Corporation Name | GESTION IMMOBILIERE D'AMOURS INC. |
| Registered Office Address |
109 Boul. Bellerose Est Vimont, Laval QC H7K 2P4 |
| Incorporation Date | 1982-11-16 |
| Dissolution Date | 1997-03-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL D'AMOURS | 109 BOUL. BELLEROSE EST, VIMONT, LAVAL QC H7K 2P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-15 | 1982-11-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-16 | current | 109 Boul. Bellerose Est, Vimont, Laval, QC H7K 2P4 |
| Name | 1983-05-24 | current | GESTION IMMOBILIERE D'AMOURS INC. |
| Name | 1982-11-16 | 1983-05-24 | 118459 CANADA INC. |
| Status | 1997-03-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-03-01 | 1997-03-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-16 | 1991-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-03-14 | Dissolution | |
| 1982-11-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1984-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 109 BOUL. BELLEROSE EST |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7K 2P4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3108686 Canada Inc. | 109 Boul. Bellerose Est, Laval, QC H7K 2P4 | 1995-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aventures Pugs Inc. | 157 Rue Nantel, Laval, QC H7K 0A2 | 2020-11-04 |
| 9621563 Canada Inc. | 2124 Rue De Castellane, Laval, QC H7K 0A3 | 2016-08-19 |
| Les Fibres Mondiales Bijoux Inc. | 3240 Rue De Lincoln, Laval, QC H7K 0A5 | 2020-11-02 |
| 3768244 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2000-05-31 |
| Nadon Marketing Inc. | 539 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 1990-05-18 |
| 10024112 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2016-12-15 |
| Bhnb Holdings Inc. | 3279, Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2020-03-03 |
| Pandemonium Interactive Inc. | 3250 Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2017-03-20 |
| Digiworks Consulting Inc. | 4867 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2018-09-17 |
| 9851399 Canada Inc. | 4861 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2016-08-02 |
| Find all corporations in postal code H7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL D'AMOURS | 109 BOUL. BELLEROSE EST, VIMONT, LAVAL QC H7K 2P4, Canada |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Post Code | H7K2P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marc-andrÉ D'amours Holding Inc. | 7 Avenue Bernard, St.sauveur, QC J0R 1R4 | 1985-01-21 |
| H. D'amours & Associates Inc. | 106-1548 Rue Basin, Montreal, QC H3C 0L4 | 1979-05-14 |
| Pro ForГЄt Excellence Inc. | 1584 Chemin Val D'amours, Val D'amours, NB E3N 5N5 | 2009-01-14 |
| Gestion Beaulieu Et Linteau Inc. | 3185, Rue D'amours, Ste-foy, QC G1X 1M1 | 1979-12-24 |
| Gestion RenÉ-paul D'amours Inc. | 338 Route 105, Low, QC J0X 2C0 | 2007-08-09 |
| Fermes Belles-amours Inc. | 4, Rue Du Premier-lac, C.p.42, Lourdes-de-blanc-sablon, QC G0G 1W0 | 2001-05-28 |
| Gestion Immobiliere Gm Inc. | 275 Corot, Ile-des-soeurs, QC H3E 1K8 | 2009-05-05 |
| Gestion Immobiliere Nep Inc. | 88 De Sauternes, Gatineau, QC J8R 2S8 | 2006-04-08 |
| Gestion Immobiliere G. Legault Inc. | C.p. 518, Amos, QC J9T 3A8 | 1981-05-06 |
| Gestion Immobiliere Sud-ouest Inc. | 455 Rue Beatty, Verdun, QC H4H 1X7 | 2000-04-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION IMMOBILIERE D'AMOURS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.