EASTOX WELDING SUPPLIES LTD. (Corporation# 1380192) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1380192 |
| Business Number | 884694670 |
| Corporation Name | EASTOX WELDING SUPPLIES LTD. |
| Registered Office Address |
1541 Star Top Road Gloucester ON K1B 3W5 |
| Dissolution Date | 1991-06-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL DESHAIES | 596 CHEMIN DUMAY, STE-THERESE QC , Canada |
| MARC BRAULT | 560 DAVAAR, OUTREMONT QC H2V 3A8, Canada |
| FRANK SULLIVAN | 200 KENSINGTON, # 200, WESTMOUNT QC H3Z 2G7, Canada |
| SCOTT BURTON | 121 NORTH GATE, BEACONSFIELD QC H9W 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-15 | 1982-11-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-04-04 | current | 1541 Star Top Road, Gloucester, ON K1B 3W5 |
| Name | 1982-11-16 | current | EASTOX WELDING SUPPLIES LTD. |
| Status | 1991-06-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-16 | 1991-06-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-06-25 | Dissolution | |
| 1982-11-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1989-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1989-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1541 STAR TOP ROAD |
| City | GLOUCESTER |
| Province | ON |
| Postal Code | K1B 3W5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 88744 Canada Limited | 1541 Star Top Road, Ottawa, ON K1B 3W5 | 1968-08-23 |
| Craig Johnson Restorations Limited | 1541 Star Top Road, Unit 12, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1985-05-23 |
| A.a.c.s. International Gilders' Supply Ltd. | 1541 Star Top Road, Unit 12, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1986-04-18 |
| A. Suarez Investments Ltd. | 1541 Star Top Road, Suite 6, Gloucester, ON K1B 5P2 | 1989-05-03 |
| Manojac (ottawa) (1978) Ltd. | 1541 Star Top Road, Ottawa, ON | 1978-10-05 |
| 613 Automotive Fluids Inc. | 1541 Star Top Road, Suite 7, Ottawa, ON K1B 5P2 | 1984-12-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gratien Proulx International Ltd. | 1499 Star Top Rd, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1997-02-18 |
| 174382 Canada Inc. | 1571 Star Top Road, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1990-07-09 |
| J. Connelly Rental Ltd. | 1499 Chemin Star Top, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1989-02-16 |
| 163998 Canada Inc. | 1499 Starstop Road, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1988-09-28 |
| 151212 Canada Inc. | 1499 Startop Road, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1986-10-08 |
| 137676 Canada Limited | 1475 Startop Road, Unit 2, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1984-11-29 |
| 123941 Canada Inc. | 1537 Startop Road, Ottawa, ON K1B 3W5 | 1983-05-25 |
| 120373 Canada Limited | 1571 Startop Road, Ottawa, ON K1B 3W5 | 1982-12-24 |
| 107971 Canada Limited | 1519 Startop Road, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1981-06-10 |
| Trebor Building Products Ltd. | 1499 Star Top Road, Gloucester, ON K1B 3W5 | 1977-12-07 |
| Find all corporations in postal code K1B3W5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL DESHAIES | 596 CHEMIN DUMAY, STE-THERESE QC , Canada |
| MARC BRAULT | 560 DAVAAR, OUTREMONT QC H2V 3A8, Canada |
| FRANK SULLIVAN | 200 KENSINGTON, # 200, WESTMOUNT QC H3Z 2G7, Canada |
| SCOTT BURTON | 121 NORTH GATE, BEACONSFIELD QC H9W 1Y1, Canada |
| City | GLOUCESTER |
| Post Code | K1B3W5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eastox Welding Supplies (1991) Ltd. | 1250 Rene Levesque Boul West, Suite 1700, Montreal, QC H3B 5E6 | 1991-01-01 |
| Buckwold Welding Supplies Ltd. | 17 1st Ave S W, Dauphin, MB R7N 1R9 | |
| R. D. Welding Supplies Ltd. | 3560 Wolfedale Road, Mississauga, ON L5C 2V6 | 1970-10-26 |
| Cambrian Welding Supplies Ltd. | 569 Moneta Avenue, Timmins, ON P4N 7J5 | |
| Foothills Welding Supplies (1987) Ltd. | 10200 - 56th Ave. N.w., Edmonton, AB T6E 5Z2 | 1987-03-25 |
| Bull Welding Supplies Ltd. | 255 Brimley Road, Scarborough, ON M1M 3J2 | 1979-03-28 |
| Carter Welding Supplies, Limited | 171 Brockley Drive, Hamilton 20, ON L8E 3C4 | 1949-11-26 |
| Haida Welding Supplies (1994) Ltd. | 1155 Sherbrooke St. W., Montreal, QC H3A 1H8 | 1993-12-03 |
| Vancouver Welding Supplies (1993) Inc. | 1155 Sherbrooke St W, Montreal, QC H3A 1H8 | 1993-04-22 |
| Field's Welding and Industrial Supplies Ltd. | 1321 3rd Avenue, New Westminster, BC V3M 1R3 | 1983-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on EASTOX WELDING SUPPLIES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.