SOCIETE MANUFACTURIERE ROMA INC. (Corporation# 138002) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 11, 1971.
| Corporation ID | 138002 |
| Business Number | 104916739 |
| Corporation Name | SOCIETE MANUFACTURIERE ROMA INC. |
| Registered Office Address |
4600 Boul.de Shawinigan-sud Cp1154 Shawinigan QC G9P 4E8 |
| Incorporation Date | 1971-01-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAYMONDE COSSETTE | 412, PINERIDGE DRIVE, ROSEMÈRE QC J7A 4S4, Canada |
| GUY-PAUL COSSETTE | 71 BOUL. LAURENTIEN, SHAWINIGAN-SUD QC G9P 2Y9, Canada |
| JEAN-RENE COSSETTE | 1331, RANG ST-LOUIS, NOTRE-DAME DU MONT CARMEL QC G0X 3J0, Canada |
| Marcelle Cossette-Ricard | 451 Avenue Stuart, Outremont QC H2V 3H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-03-22 | 1979-03-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1971-01-11 | 1979-03-22 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2017-03-23 | current | 4600 Boul.de Shawinigan-sud Cp1154, Shawinigan, QC G9P 4E8 |
| Address | 1979-03-23 | 2017-03-23 | 4600 12ieme Avenue, C.p. 1154, Shawinigan Sud, QC G9P 4E8 |
| Name | 1979-03-23 | current | SOCIETE MANUFACTURIERE ROMA INC. |
| Name | 1971-01-11 | 1979-03-23 | RO-MA METAL AND PLASTIC LTD. |
| Name | 1971-01-11 | 1979-03-23 | RO-MA METAL ET PLASTIC LTEE - |
| Status | 1979-03-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 1979-03-23 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1971-01-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4600 Boul.de Shawinigan-Sud CP1154 |
| City | SHAWINIGAN |
| Province | QC |
| Postal Code | G9P 4E8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8503435 Canada Inc. | 1224 Rue Graziella-dumaine, Shawinigan-sud, QC G9P 0B6 | 2013-04-24 |
| Soulexport Canada LtÉe | 762, Avenue Des Dalles, Shawinigan, QC G9P 0C3 | 2020-07-15 |
| Fondation Du Counseling Biblique | 2235, Rue Jacques-hГ©roux, Shawinigan-sud, QC G9P 0C9 | 2018-04-10 |
| Les MinistГЁres Le Papillon | 2105 Jacques-hГ©roux, Shawinigan, QC G9P 0C9 | 2017-11-08 |
| Centre De Recherches Dame De Lourdes Inc. | 114 Place Pruneau, Shawinigan-sud, QC G9P 1A2 | 1977-02-22 |
| Groupe Metafor International Inc. | 145 Chemin De La Berge, Shawinigan, QC G9P 1B6 | 1996-11-27 |
| Vr360 Inc. | 19-2350 103e Avenue, Shawinigan, QC G9P 1H8 | 2019-12-04 |
| Gestion M.c.i. Landry Inc. | 1160, 5e Avenue, Shawinigan-sud, QC G9P 1L6 | 1982-10-18 |
| Alignement Patenaude Inc. | 1466 5ieme Avenue, Shawinigan-sud, QC G9P 1M3 | 1978-09-08 |
| 2757915 Canada Inc. | 1450 105e Avenue, Shawinigan, QC G9P 1M3 | |
| Find all corporations in postal code G9P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAYMONDE COSSETTE | 412, PINERIDGE DRIVE, ROSEMÈRE QC J7A 4S4, Canada |
| GUY-PAUL COSSETTE | 71 BOUL. LAURENTIEN, SHAWINIGAN-SUD QC G9P 2Y9, Canada |
| JEAN-RENE COSSETTE | 1331, RANG ST-LOUIS, NOTRE-DAME DU MONT CARMEL QC G0X 3J0, Canada |
| Marcelle Cossette-Ricard | 451 Avenue Stuart, Outremont QC H2V 3H1, Canada |
| City | SHAWINIGAN |
| Post Code | G9P 4E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe Industrielle Manufacturiere Jakar S.i.m.j. Inc. | 24 Suite A Poirier, Limbour, QC J8V 1A6 | 1981-12-31 |
| Roma Knitting Ltd. | 433 Chabanel West, Suite 1009, Montreal, QC H2N 2J9 | 1976-10-10 |
| Casquettes Roma Inc. | 8301 Rue Riems, Montreal, QC H2P 2P5 | 1983-08-02 |
| Interman Manufacturing Corporation Inc. | 401 Rue Quebec, Sherbrooke, QC J1H 3L9 | 1979-01-22 |
| Societe Manufacturiere Kenrod Inc. | 5149 Marquette Street, Montreal, QC H2J 3Z4 | 1976-05-19 |
| Video Roma Internationale Inc. | 5010 Wellington, Verdun, QC H4G 1X9 | 1990-04-03 |
| Boucherie Roma Canada (1980) Inc. | 1253 Mcgill College Avenue, Suite 1010, Montreal, QC H3B 2Y5 | 1980-03-19 |
| Restaurant Casa Roma Inc. | 7455 Bl. Ste-anne-de-bellevue, Montreal, QC H4B 1T5 | 1985-03-26 |
| Agence Manufacturiere Guy Normandin Inc. | 86 Rue Berniere, Granby, QC J2H 2P7 | 1981-07-02 |
| Agence Manufacturiere Waz Inc. | 7245 Alexandra, Suite 308, Montreal, QC H2R 2Z1 | 2000-08-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOCIETE MANUFACTURIERE ROMA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.