LA SOCIETE D'ENERGIE EBIOM INC. (Corporation# 1379976) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 1982.
| Corporation ID | 1379976 |
| Business Number | 880166475 |
| Corporation Name | LA SOCIETE D'ENERGIE EBIOM INC. |
| Registered Office Address |
826 De La Louisianne Ste Foy QC G1X 3L3 |
| Incorporation Date | 1982-11-12 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROCK PELLETIER | 112,101 BEAUCEVILLE, BEAUCE QC G0A 1A0, Canada |
| H.P. PELLETIER | 137 COUTURE, LAURIER STATION QC G0S 1N0, Canada |
| C. PELLETIER | 826 LOUISIANNE, STE FOY QC , Canada |
| B. BOUFFARD | 20A CARRE F.X. LEMIEUX #2, ST DAVID QC G6V 1H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-11 | 1982-11-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-12 | current | 826 De La Louisianne, Ste Foy, QC G1X 3L3 |
| Name | 1982-11-12 | current | LA SOCIETE D'ENERGIE EBIOM INC. |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-03-01 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-12 | 1987-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1982-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1985-07-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Emilie Bourgeault M.d. Inc. | 3924, Rue Edward Staveley, QuГ©bec, QC G1X 0A3 | 2018-10-19 |
| Julie Corriveau Dentiste Inc. | 3952, Rue Edward-staveley, QuГ©bec, QC G1X 0A3 | 2009-10-27 |
| Emo3 Inc. | 3832, Rue Athala-coulombe, QuГ©bec, QC G1X 0A4 | 2012-07-25 |
| 8282650 Canada Inc. | 3832, Rue Athala-coulombe, QuГ©bec, QC G1X 0A4 | 2012-08-27 |
| 8316155 Canada Inc. | 3832, Rue Athala-coulombe, QuГ©bec, QC G1X 0A4 | 2012-10-03 |
| Development From Inside | 4000 Rue Sylvia Daoust, Quebec City, QC G1X 0A7 | 2007-07-17 |
| 9301437 Canada Inc. | 187 Rue Francois-tavenas, QuГ©bec, QC G1X 0A8 | 2015-05-20 |
| 8541116 Canada Inc. | 203-820 Laudance, Quebec, QC G1X 0C5 | 2013-06-06 |
| Rn222 Inc. | 1494 Rue Gilles-carle, QuÉbec, QC G1X 0E8 | 2007-03-30 |
| 7252285 Canada Inc. | 1494 Rue Gilles-carle, QuГ©bec, QC G1X 0E8 | 2009-10-02 |
| Find all corporations in postal code G1X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROCK PELLETIER | 112,101 BEAUCEVILLE, BEAUCE QC G0A 1A0, Canada |
| H.P. PELLETIER | 137 COUTURE, LAURIER STATION QC G0S 1N0, Canada |
| C. PELLETIER | 826 LOUISIANNE, STE FOY QC , Canada |
| B. BOUFFARD | 20A CARRE F.X. LEMIEUX #2, ST DAVID QC G6V 1H2, Canada |
| City | STE FOY |
| Post Code | G1X3L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe D'energie F. Gosselin Inc. | 2775 Bourbonniere, Apt. 7, Montreal, QC H1W 3P7 | 1982-11-09 |
| Societe Upsilon De Commerce International Energie (suci Energie) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-12-29 |
| Les Industries Dysney, Societe De Distribution De Produits D'energie Inc. | 2417 Lavallee, Longueuil, QC J4L 1R5 | 1982-10-14 |
| Societe De Conservation De L'energie Soconer Ltee | 50 Place Cremazie Ouest, Suite 616, Montreal, QC | 1978-08-29 |
| Sol-en Energy Corporation Ltd. | 11415 Blvd Riviere Des Prairies, Quebec, QC H1C 1P8 | 1982-04-13 |
| La Societe D'exportation De La Revalorisation Des Techniques En Economies D'energie Int. Ltee. | 407 Boul St-laurent, Suite 900, Montreal, QC H2Y 2Y5 | 1988-08-16 |
| La Societe D'experts-conseils En Energie Maremotrice Limitee | 2020 Winston Park Drive, Suite 700, Oakville, ON L6H 6X7 | 1967-01-30 |
| Societe D'energie Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | |
| Talisman Energy Inc. | 888 - 3rd Street S.w., Suite 3400, Calgary, AB T2P 5C5 | |
| Talisman Energy Inc. | 888 3rd Street S.w., #3400, Calgary, AB T2P 5C5 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA SOCIETE D'ENERGIE EBIOM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.