LES FABRICATIONS C.G.L. -PLAST LTEE. (Corporation# 1379950) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 10, 1982.
| Corporation ID | 1379950 |
| Corporation Name | LES FABRICATIONS C.G.L. -PLAST LTEE. |
| Registered Office Address |
8440 Le Creusot St-leonard QC H1P 2A6 |
| Incorporation Date | 1982-11-10 |
| Dissolution Date | 1995-08-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G. PAQUETTE | 1171 LOUISE, MASCOUCHE QC J0N 1C0, Canada |
| L. PAQUETTE | 8476 DU CHARDONNET, ANJOU QC H1K 1B6, Canada |
| C. PAQUETTE | 891 LASALLE, LONGUEUIL QC J4K 3G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-09 | 1982-11-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-10 | current | 8440 Le Creusot, St-leonard, QC H1P 2A6 |
| Name | 1982-11-10 | current | LES FABRICATIONS C.G.L. -PLAST LTEE. |
| Status | 1995-08-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-03-01 | 1995-08-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-10 | 1986-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-23 | Dissolution | |
| 1982-11-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1984-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 8440 LE CREUSOT |
| City | ST-LEONARD |
| Province | QC |
| Postal Code | H1P 2A6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Glace Italienne Inc. | 8390 Le Creusot, St-leonard, QC H1P 2A6 | 1991-07-22 |
| 91374 Canada Inc. | 8438 Le Creusot, St-leonard, QC H1P 2A6 | 1979-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11233785 Canada Inc. | 109 - 5850 Jarry Est Street, Montreal, QC H1P 0A5 | 2019-02-04 |
| Placage Au Chrome De MontrÉal Inc. | 6850, Place Pascal-gagnon, Montréal-nord, QC H1P 1A1 | 2014-09-24 |
| 4427335 Canada Inc. | 5575 Cote De Liesse, St-laurent, QC H1P 1A1 | 2007-05-09 |
| 3739686 Canada Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, Montreal-nord, QC H1P 1A1 | 2000-03-28 |
| Piquage Champion Quilting Inc. | 6408, Boul Des Grandes Prairies, MontrÉal, QC H1P 1A1 | 1993-01-29 |
| Annunziato Furlano Auto Body Inc. | 8305 Pascal Gagnon, St-leonard, QC H1P 1A1 | 1989-03-09 |
| Canweld Diesel Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, Montreal-nord, QC H1P 1A1 | |
| 9365567 Canada Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, MontrГ©al, QC H1P 1A1 | 2015-07-12 |
| Placage Au Chrome De MontrÉal Inc. | 6850, Place Pascal-gagnon, Montréal-nord, QC H1P 1A1 | |
| Studio Orbitgym Inc. | 203-6050 Des Grandes-prairies Boulevard, Montreal, QC H1P 1A2 | 2020-11-17 |
| Find all corporations in postal code H1P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G. PAQUETTE | 1171 LOUISE, MASCOUCHE QC J0N 1C0, Canada |
| L. PAQUETTE | 8476 DU CHARDONNET, ANJOU QC H1K 1B6, Canada |
| C. PAQUETTE | 891 LASALLE, LONGUEUIL QC J4K 3G8, Canada |
| City | ST-LEONARD |
| Post Code | H1P2A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manufacturiers Des Bateaux Scandia Plast Ltee | 4720 Cowley Crescent, Richmond, BC V7B 1C1 | 1980-01-07 |
| Edge-plast Co. Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 1540, Montreal, QC | 1979-01-25 |
| Les Industries D'ingenierie Deco Plast Ltee | 1225 Montee De Liesse, St-laurent, QC | 1979-05-25 |
| Les Fabrications Prolam Ltee | 155 Montee St-luc, C.p. 540, St-luc, QC J0J 2A0 | 1980-07-29 |
| M'plast Inc. | 2530 Rue Alphonse-gariГ©py, MontrГ©al, QC H8T 3M2 | |
| Les Industries Matra Plast Inc. | One Matra Plast Drive, Long Sault, QC K0C 1P9 | 1987-07-27 |
| Placements Star-plast Inc. | 1311 Avenue Godin, Laval, QC H7E 2T1 | 1992-05-12 |
| Plast Henry's Inc. | 3463 Ste-famille, Suite 217, Montreal, QC H2X 2K7 | 1992-04-13 |
| Tristan Fabrications Inc. | 1350 C, Volta, Boucherville, QC J4B 6G6 | 1983-10-12 |
| Les Fabrications R.d.g. Ltee | 690 Boulevard Labelle, Laval, QC | 1978-05-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES FABRICATIONS C.G.L. -PLAST LTEE..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.