MARTELL-LONGTIN HOLDINGS LTD. (Corporation# 1379844) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 1982.
| Corporation ID | 1379844 |
| Corporation Name | MARTELL-LONGTIN HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
927 Killeen Avenue Ottawa ON K2A 2Y1 |
| Incorporation Date | 1982-11-09 |
| Dissolution Date | 1983-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. LONGTIN | 927 KILLEEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2Y1, Canada |
| V. LONGTIN | 927 KILLEEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-08 | 1982-11-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-09 | current | 927 Killeen Avenue, Ottawa, ON K2A 2Y1 |
| Name | 1982-11-09 | current | MARTELL-LONGTIN HOLDINGS LTD. |
| Status | 1983-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-09 | 1983-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-03-01 | Dissolution | |
| 1982-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Setsar Services Limited | 927 Killeen Avenue, Ottawa, ON K2A 2Y1 | 1980-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. LONGTIN | 927 KILLEEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2Y1, Canada |
| V. LONGTIN | 927 KILLEEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2Y1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A2Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions Brent Martell Inc. | 740 Meadowbrook, Lachine, QC H8T 2W1 | 1985-03-21 |
| Hector Longtin Enterprises Ltd. | 7 De Beauchastel, Gatineau, QC J8V 2P3 | 1977-09-26 |
| Bernie's Buddies | 227 Martell Road Ne, Calgary, AB T2A 2X2 | 2020-06-18 |
| W F Martell & Assoc. Inc. | 963 Chaleur Way, Gloucester, ON K1C 2R9 | 1998-05-27 |
| Massame Inc. | 2472 Martell Crescent, Edmonton, AB T6R 0M6 | 2010-09-16 |
| Fotoquack Inc. | 2431 Martell Crescent, Edmonton, AB T6R 0M6 | 2012-08-17 |
| 10711691 Canada Corp. | 62 Martell Gate, Aurora, ON L4G 0A3 | 2018-04-02 |
| Cherry Beach Global Inc. | 4 Martell Gate, Aurora, ON L4G 0C4 | 2017-08-04 |
| Martell Merchandising Inc. | 78 George Street, Suite 204, Ottawa, ON K1N 0A8 | 2020-02-04 |
| Martell Joailliers Inc. | 460 Ste-catherine, Suite 804, Montreal, QC H3B 1A7 | 1983-08-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on MARTELL-LONGTIN HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.