12517337 Canada Corp. (Corporation# 12517337) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12517337 |
| Business Number | 798309266 |
| Corporation Name | 12517337 Canada Corp. |
| Registered Office Address |
2 County Court Boulevard Suite 400 Brampton ON L6W 3W8 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Aqeel Afzal | 24 Golden Springs Drive, Brampton ON L7A 4N4, Canada |
| Imran Muhammad | 18327 Kara Pl, Rowland Hghts CA 91748, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 |
| Name | 2020-11-23 | current | 12517337 Canada Corp. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tekstrom Ltd. | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2007-02-07 |
| 7154291 Canada Inc. | 2 County Court Boulevard, Unit 170, Brampton, ON L6W 3W8 | 2009-04-08 |
| True Financial Solutions Corp. | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2012-01-16 |
| Artists and Artisans Development and Network (aadn) | 2 County Court Boulevard, Brampton, ON L6W 3X7 | 2014-12-30 |
| Cloudforce Pro Corporation | 2 County Court Boulevard, Suite #468, Brampton, ON L6W 3X7 | 2017-04-22 |
| Bombay Shutters Ltd. | 2 County Court Boulevard, Suite 468, Brampton, ON L6W 3X7 | 2017-05-04 |
| Keyens Financial Services Inc. | 2 County Court Boulevard, 4th Floor, Suite # 453, Brampton, ON L6W 3W8 | 2017-06-28 |
| S World Electronics Inc. | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2018-09-13 |
| 11788493 Canada Inc. | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3X7 | 2019-12-13 |
| Kantanka Fine Jewellers Inc. | 2 County Court Boulevard, Unit 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2020-05-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stalomo Enterprise Inc. | 2 County Court Boulevard, Unit 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2020-07-28 |
| X Painting Inc. | 2 County Ct Blvd, Suite # 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2019-11-12 |
| Bartlett Law Professional Corporation | 400-2 County Court Boulevard, Brampton, ON L6W 3W8 | 2019-09-03 |
| Rise Again Society | 400-2 County Ct Blvd, Brampton, ON L6W 3W8 | 2019-04-17 |
| Canadian Institute of Technology Entrepreneurship and Management (citem) Inc. | 2 County Court Boulevard, Brampton. On., Suite 202 A & 202 B, Brampton, ON L6W 3W8 | 2019-01-31 |
| 10916072 Canada Inc. | 400- 2 County Court Blvd, Brampton, ON L6W 3W8 | 2018-07-26 |
| The Law Office of Latoya Graham Ltd. | 2 County Court Blvd., Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2016-03-23 |
| Bridge To Restoration Ltd. | 400-2 County Court Blvd., Brampton, ON L6W 3W8 | 2016-01-08 |
| Resonance It Inc. | 400, 2 County Ct Blvd, Brampton, ON L6W 3W8 | 2014-07-29 |
| A1 Knowledge Education Center Limited | 2 County Court Blvd Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 | 2013-08-26 |
| Find all corporations in postal code L6W 3W8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Aqeel Afzal | 24 Golden Springs Drive, Brampton ON L7A 4N4, Canada |
| Imran Muhammad | 18327 Kara Pl, Rowland Hghts CA 91748, United States |
| City | Brampton |
| Post Code | L6W 3W8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697150 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605711 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on 12517337 Canada Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.