12517230 Canada Centre (Corporation# 12517230) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12517230 |
| Business Number | 798040143 |
| Corporation Name | 12517230 Canada Centre |
| Registered Office Address |
1651 Montreal Rd Ottawa ON K1J 6N6 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrea Pierce | 1033-15 Iceboat Terrace, Toronto ON M5V 4A5, Canada |
| Andrea Edwards | 181 First Avenue, Ottawa ON K1S 3V3, Canada |
| Rudolph McEwan | 237 Silvermoon Crescent, Ottawa ON K4A 0P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-11-23 | current | 1651 Montreal Rd, Ottawa, ON K1J 6N6 |
| Name | 2020-11-23 | current | 12517230 Canada Centre |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovate Inclusion for The Nexus of Culture | 1651 Montreal Road, Gloucester, ON K1J 6N6 | 2020-09-03 |
| Golden Oaks Rent 2 Own Canada Inc. | 1655 Montreal Road, Ottawa, ON K1J 6N6 | 2011-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynamic Dragons Duo Limited | 503-1005 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2020-04-26 |
| 8729077 Canada Incorporated | 254 Gracewood Cresent, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2013-12-17 |
| 12342090 Canada Inc. | 955 Beauparc Private, Suite 509, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2020-09-15 |
| Onemewebservices Inc. | 216-955 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2007-05-23 |
| 6655807 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2006-11-10 |
| 4507509 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2009-04-01 |
| Euro Hvac Services Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2008-12-24 |
| 7733143 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | |
| 12394979 Canada Inc. | 905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-10-05 |
| Seven Kinetics Inc. | 321-905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-01-30 |
| Find all corporations in postal code K1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andrea Pierce | 1033-15 Iceboat Terrace, Toronto ON M5V 4A5, Canada |
| Andrea Edwards | 181 First Avenue, Ottawa ON K1S 3V3, Canada |
| Rudolph McEwan | 237 Silvermoon Crescent, Ottawa ON K4A 0P7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1J 6N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre for The Financial Services Ombudsnetwork | 1 Queen Street East, Suite 1600 Box 20, Td Centre, Toronto, ON M5C 2X9 | 2002-07-05 |
| National Centre for Medical Device Development (ncmdd) | 101 Town Centre Boulevard, Markham, ON L3R 9W3 | 2007-07-31 |
| Canadian Centre for Mental Health and Sport | House of Sport - Ra Centre, 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2018-05-29 |
| 11067966 Canada Inc. | Bramalea City Centre, 25 Peel Centre Dr. Unit 501, Brampton, ON L6T 3R5 | 2018-10-28 |
| Centre De Thermographie Du Canada Inc. | 586 Beaucage, Ste Therese, QC J7E 2K4 | 2016-11-08 |
| Centre Vietnamien Du Canada | 885 Sommerset St.. West, Suite 1, Ottawa, ON K1R 6R6 | 1987-11-25 |
| Canadian Labour and Business Centre | 55 Metcalfe St., #1440, Ottawa, ON K1P 6L5 | 1984-03-06 |
| London Dance Centre Shoppes of Canada Ltd. | 400 4th Avenue S.w., Suite 3200 Shell Centre, Calgary, AB T2P 0X9 | 1982-10-22 |
| Drowning Prevention Research Centre Canada | 400 Consumers Road, Toronto, ON M2J 1P8 | 2001-06-06 |
| 7166729 Canada Inc. | Unit 733k, 25 Peel Centre Drive, Inside Bramalea City Centre Food Court, Brampton, ON L6T 3R5 | 2009-05-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on 12517230 Canada Centre.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.