12516675 Canada Inc. (Corporation# 12516675) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12516675 |
| Business Number | 798397949 |
| Corporation Name | 12516675 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
65 Speers Road Oakville ON L6K 0J1 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lina Medas | 65 Speers Road, Oakville ON L6K 0J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 65 Speers Road, Oakville, ON L6K 0J1 |
| Name | 2020-11-23 | current | 12516675 Canada Inc. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8153230 Canada Corp. | 65 Speers Road, Unit #417, Oakville, ON L6K 0J1 | 2012-03-29 |
| 8770166 Canada Inc. | 65 Speers Road, Suite # 1306, Oakville, ON L6K 0J1 | 2014-01-27 |
| Human Support Network Inc. | 65 Speers Road, Suite, 504, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-01-01 |
| Erynn Investments Inc. | 65 Speers Road, Unit # 6, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-05-25 |
| 10595225 Canada Inc. | 65 Speers Road, Oakville, ON L6K 0J1 | 2018-01-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nuvative Solutions Inc. | 65 Speers Rd, Oakville, ON L6K 0J1 | 2019-06-14 |
| The Flame Forest Investment Ltd. | 1209-65 Speers Rd., Oakville, ON L6K 0J1 | 2018-11-18 |
| I Home Management Inc. | Unit 1502, 65 Speers Rd., Oakville, ON L6K 0J1 | 2018-04-23 |
| 10486752 Canada Limited | Ph12 - 65 Speers Rd, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-11-08 |
| Catch Marketing Group Inc. | 506 - 65 Speers Road, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-03-15 |
| Northerntek Business Consulting Inc. | Suite 417, 65 Speers Road, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-03-12 |
| Bxd Lashes Inc. | 506-65 Speers Rd, Oakville, ON L6K 0J1 | 2017-01-04 |
| 9706968 Canada Corp. | 806-65 Speers Road, Oakville, ON L6K 0J1 | 2016-04-12 |
| Metacommunity Prayer Ministries | 65 Speers Road, Suite 1210, Oakville, ON L6K 0J1 | 2000-11-23 |
| Name | Address |
|---|---|
| Lina Medas | 65 Speers Road, Oakville ON L6K 0J1, Canada |
| City | Oakville |
| Post Code | L6K 0J1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 12516675 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.