SunGB World Corporation (Corporation# 12516624) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12516624 |
| Business Number | 797992948 |
| Corporation Name | SunGB World Corporation |
| Registered Office Address |
46 Panamount Square Nw Calgary AB T3K 5T4 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gbolabo olumuyiwa Ojo | 46 Panamount square NW, Calgary AB T3K 5T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 46 Panamount Square Nw, Calgary, AB T3K 5T4 |
| Name | 2020-11-23 | current | SunGB World Corporation |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cerialize Ltd. | 362 Panamount Blvd, Nw, Calgary, AB T3K 5T4 | 2018-04-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monster Ink Records Inc. | 58 Covepark Rise Ne, Calgary, AB T3K 0A5 | 2009-02-20 |
| Green Nest Natural Food R&d Corporation | 47 Panamount View Northwest, Calgary, AB T3K 0A6 | 2019-08-28 |
| Aban Management Inc. | 18, Panamount Cove Nw, Calgary, AB T3K 0A8 | 2019-03-12 |
| 7118571 Canada Inc. | 2012 Panatella Blvd Nw, Calgary, AB T3K 0A9 | 2009-02-04 |
| Curitus International Ltd. | 140 Covebrook Close Northeast, Calgary, AB T3K 0B1 | 2018-06-14 |
| Duffco. Mechanical Inc. | 139 Covehaven Terrace Northeast, Calgary, AB T3K 0B2 | 2019-03-13 |
| 6637931 Canada Inc. | 9650 Harvest Hills Blvd Ne, Calgary, AB T3K 0B3 | 2006-10-06 |
| Kansion Inc. | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-05-12 |
| Bitmap Technologies Inc. | 41 Pantego Hill Nw, Calgary, AB T3K 0B7 | 2007-02-07 |
| Thrive Academy | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-08-28 |
| Find all corporations in postal code T3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gbolabo olumuyiwa Ojo | 46 Panamount square NW, Calgary AB T3K 5T4, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3K 5T4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Corporation De Financement International Fifth World | 550 Sherbrooke St W, Suite 1000 West Tower, Montreal, QC H3A 1B9 | 1992-08-21 |
| Drysdale@world Entertainment Corporation | 3300 Montee Major, La Plaine, QC J7M 2C1 | 1999-08-23 |
| Corporation World Flame | 6155 Boulevard Des Grandes Prairies, Saint-lÉonard, QC H1P 1A5 | 2001-05-03 |
| Corporation De SГ©curitГ© Garda World | 1390, Rue BarrГ©, MontrГ©al, QC H3C 1N4 | |
| Garda World Security Corporation | 1390 Rue BarrГ©, MontrГ©al, QC H3C 1N4 | |
| Corporation De Sécurité Garda World | 1390 Rue Barré, MontrÉal, QC H3C 1N4 | |
| Garda World Security Corporation | 1390 Rue BarrГ©, MontrГ©al, QC H3C 1N4 | |
| Garda World International Corporation | 1390, Rue BarrÉ, MontrÉal, QC H3C 1N4 | 2003-07-16 |
| Corporation De Sécurité Garda World | 1390, Rue BarrÉ, Montreal, QC H3C 1N4 | 1997-10-03 |
| Corporation De SГ©curitГ© Garda World | 1390 Rue BarrГ©, Montreal, QC H3C 1N4 |
Please comment or provide details below to improve the information on SunGB World Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.