SOLUTION CONSTRUCTION AND IMPORT EXPORT INC. (Corporation# 12516535) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12516535 |
| Business Number | 797992740 |
| Corporation Name | SOLUTION CONSTRUCTION AND IMPORT EXPORT INC. |
| Registered Office Address |
20 Fontenay Court Suite 703 Toronto ON M9A 4W4 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Murillo Foresti | 20 Fontenay Court, Suite 703, Toronto ON M9A 4W4, Canada |
| Fermino Martins Dos Santos | 906 Sheppard Avenue West, Suite 201, Toronto ON M3H 2T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 20 Fontenay Court, Suite 703, Toronto, ON M9A 4W4 |
| Name | 2020-11-23 | current | SOLUTION CONSTRUCTION AND IMPORT EXPORT INC. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agility Aviation Consultancy Services Inc. | Suite # 904, 20 Fontenay Court, Etobicoke, ON M9A 4W4 | 2020-02-04 |
| Happa Inc. | 1504-20 Fontenay Court, Etobicoke, ON M9A 4W4 | 2018-05-08 |
| Bhb Floors Inc. | 20 Fontenay Crt. Suite 703, Etobicoke, ON M9A 4W4 | 2015-09-29 |
| Your Bright Move Inc. | 205 - 20 Fontenay Crt, Toronto, ON M9A 4W4 | 2014-04-01 |
| Magnolia Fine Leather Accessories Inc. | 20 Fontenay Crt., Suite 1207, Etobicoke, ON M9A 4W4 | 2010-09-26 |
| Coexcafe Canada Inc. | 703-20 Fontenay Court, Etobicoke, ON M9A 4W4 | 2006-12-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10951234 Canada Inc. | 1405 - 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-08-17 |
| 10804983 Canada Inc. | Lph-02 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-05-29 |
| Gadwin Consult Corp. | 1 Michael Power Place, Suite 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2017-02-08 |
| 6399282 Canada Incorporated | 1 Michael Power Place, Suite 608, Toronto, ON M9A 0A1 | 2005-05-30 |
| 11114018 Canada Corporation | 1 Michael Power Place, Apt 604, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-11-25 |
| Angie Consulting Ltd. | 1 Michael Power Place, 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2020-12-02 |
| Ohseedee Inc. | 3 Michael Power Pl, Toronto, ON M9A 0A2 | 2020-11-18 |
| 11988549 Canada Inc. | 2702 - 3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2020-04-02 |
| Qualgebra Inc. | 2204-3 Michael Power Pl., Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2019-09-30 |
| Ymj Trading Inc. | 406-3 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 0A2 | 2018-09-12 |
| Find all corporations in postal code M9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Murillo Foresti | 20 Fontenay Court, Suite 703, Toronto ON M9A 4W4, Canada |
| Fermino Martins Dos Santos | 906 Sheppard Avenue West, Suite 201, Toronto ON M3H 2T5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9A 4W4 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| V.a.s. Cars Accessories Import/export Ltd. | 1463 Du Portage, Chicoutimi, QC G7H 7C5 | 1995-05-09 |
| Import-export Cheval Noir Inc. | 665, Ste-evelyne, Saint-benoГ®t Labre, QC G0M 1P0 | 2009-09-17 |
| The Gallic Connection Import/export Inc. | 3-575 Old St-patrick, Ottawa, ON K1N 9H5 | 1983-02-24 |
| New Thoughts Import-export Inc. | 17240 Boulevard Brunswick, Kirkland, QC H9J 1K9 | 1995-10-11 |
| L'eau De Maree Export-import Inc. | 765 Steeles Avenue West, P.h. 2, Willowdale, ON M2R 2S7 | 1985-02-19 |
| Import/export Electric Beauty Inc. | 2600, Boulevard Laurier, QuГ©bec, QC G1V 4T3 | 2017-08-29 |
| Cambodia Import-export Ltd. | 2345 Rue Michelin, Bureau 220, Laval, QC H7L 5B9 | 1993-02-22 |
| Par Amour Import Export Inc. | 145, Boulevard Du CurГ©-labelle, Bureau 2, Laval, QC H7V 2R7 | 2017-08-16 |
| W.j.m. Import/export Group's Inc. | 12064 1ere Avenue, Saint-georges, QC G5Y 2E1 | 2013-06-18 |
| I.e.s. Import, Export Solaire Inc. | 535 Quintal, Laval Des Rapides, QC H7N 5C4 | 1982-11-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOLUTION CONSTRUCTION AND IMPORT EXPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.