113311 CANADA INC. (Corporation# 1251619) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 21, 1981.
| Corporation ID | 1251619 |
| Business Number | 105818439 |
| Corporation Name | 113311 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4358 St-laurent Montreal QC H2W 1Z5 |
| Incorporation Date | 1981-12-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEVE SCHRETER | 122 RYAN, MONTREAL QC H9A 3C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-12-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-12-20 | 1981-12-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-07-24 | current | 4358 St-laurent, Montreal, QC H2W 1Z5 |
| Address | 2000-04-12 | 2001-07-24 | 4350 St-laurent, Montreal, QC H2W 1Z8 |
| Address | 1981-12-21 | 2000-04-12 | 625 President Kennedy, Suite 1505, Montreal, QC H3A 1K2 |
| Name | 1981-12-21 | current | 113311 CANADA INC. |
| Status | 1981-12-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1981-12-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wearefan, Inc. | 4428 Saint-laurent, Suite 300, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2018-09-01 |
| Dada Pizza Inc. | 4446, Boulevard Saint-laurent #908, MontrГ©al, QC H2W 1Z5 | 2018-02-01 |
| 10512656 Canada Inc. | 300-4428, St Laurent Blvd, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2017-11-27 |
| 10303887 Canada Inc. | 908 - 4446 Blvd St-laurent, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2017-06-30 |
| 9246541 Canada Inc. | 4380 Boulevard St. Laurent, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2015-04-06 |
| Cds Systems Inc. | 4446, Boulevard St-laurent, #803, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2014-09-11 |
| Adalia Health&dermaceuticals Group Inc. | 4398, Rue Saint-laurent, Suite 101, MontrГ©al, QC H2W 1Z5 | 2014-08-28 |
| Pikiwe Inc. | 4446 Rue Saint-laurent, Suite 908, MontrГ©al, QC H2W 1Z5 | 2014-02-26 |
| 8600198 Canada Inc. | 500-4428 Boul. St. Laurent, Montreal, QC H2W 1Z5 | 2013-08-06 |
| Copart Montréal Inc. | 4428 Boul. St-laurent, Suite 500, MontrÉal, QC H2W 1Z5 | 2013-07-04 |
| Find all corporations in postal code H2W 1Z5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEVE SCHRETER | 122 RYAN, MONTREAL QC H9A 3C4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W 1Z5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 113311 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.