JDJ Learning Inc. (Corporation# 12515687) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12515687 |
| Business Number | 797955069 |
| Corporation Name | JDJ Learning Inc. |
| Registered Office Address |
609, 59 East Liberty Street Toronto ON M6K 3R1 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jiong Zhang | 4509 295 Adelaide St W, Toronto ON M5V 0L4, Canada |
| Devon August Bekker | 609, 59 East Liberty Street, Toronto ON M6K 3R1, Canada |
| John McGrane | 609, 59 East Liberty Street, Toronto ON M6K 3R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 609, 59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 |
| Name | 2020-11-23 | current | JDJ Learning Inc. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Motive Applications Inc. | 212-59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2020-08-04 |
| 11811576 Canada Limited | 1406-59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2019-12-27 |
| Clarion Global Inc. | 1404, 59 East Liberty, Toronto, ON M6K 3R1 | 2019-10-17 |
| Paul Michael Co Limited | 1607-59 East Liberty St., Toronto, ON M6K 3R1 | 2019-06-20 |
| Kadikar Consulting Inc. | 811 - 59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2019-04-08 |
| Velocity Accounting Inc. | Ph04-59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2018-11-09 |
| Fastpacket Networks Inc. | Unit 114, 59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2018-05-23 |
| Isi Tec Corporation | 306-59 East Liberty St, Toronto, ON M6K 3R1 | 2018-04-17 |
| 10598305 Canada Inc. | 1908-59 East Liberty St., Toronto, ON M6K 3R1 | 2018-01-24 |
| Dh Risk Solutions Limited | Unit 2004, 59 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R1 | 2017-02-20 |
| Find all corporations in postal code M6K 3R1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jiong Zhang | 4509 295 Adelaide St W, Toronto ON M5V 0L4, Canada |
| Devon August Bekker | 609, 59 East Liberty Street, Toronto ON M6K 3R1, Canada |
| John McGrane | 609, 59 East Liberty Street, Toronto ON M6K 3R1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 3R1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tks Learning Inc. | 170 Brookbanks Drive, North York, ON M3A 2T5 | |
| Les Associes Global Learning Inc. | 615 Boul. Dorchester O., Bureau 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1985-01-28 |
| Learning Bird Inc. | 1130 Sherbrooke Street W., Suite 700, Montreal, QC H3A 2M8 | 2011-09-20 |
| Learning Pods Inc. | 6d - 7398 Yonge Street, Unit 365, Thornhill, ON L4J 8J2 | |
| P.p.p. The Bio Learning Corporation | 1650 Panama, Apt. 321, Brossard, QC J4W 2W4 | 1983-10-13 |
| Learning Care Group (canada) Inc. | 10180- 101 Street, 1325 Manulife Place, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2007-10-04 |
| Learning for Humanity Inc. | 9 Willow Street, Waterloo, ON N2J 1V6 | |
| Insights Discovery Learning & Development Ltd. | 8200 Jane Street, Unit 2, Concord, ON L4K 5A7 | |
| Waterlution-a Water Learning Experience | 50 Old Mill Road, Suite 401, Oakville, ON L6J 7W1 | |
| Riverside Montessori Learning Centre Inc. | 717 Woodstock Road, Fredericton, NB E3B 5N8 |
Please comment or provide details below to improve the information on JDJ Learning Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.