MEDAR CANADA LTD. (Corporation# 1251562) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 21, 1981.
| Corporation ID | 1251562 |
| Business Number | 103616462 |
| Corporation Name | MEDAR CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
446 Service Road Stouffville ON L4A 2S9 |
| Incorporation Date | 1981-12-21 |
| Dissolution Date | 2011-12-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John M Vogeli | Crestview Ct, Farmington Hills MI 48335, United States |
| Paul Burgess | 101 Cranbrook Court, Amherstburg ON N9V 4B3, Canada |
| STEPHEN COE | 26071 DOVER, REDFORD MI 48239, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-12-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-12-20 | 1981-12-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-08-27 | current | 446 Service Road, Stouffville, ON L4A 2S9 |
| Address | 2013-05-02 | 2014-08-27 | 240 Cordova Road, Box 858, Oshawa, ON L1H 7N1 |
| Address | 2013-04-23 | 2013-05-02 | 240 Cordova Road, Box 858, Oshawa, ON L1H 7N1 |
| Address | 2007-10-24 | 2013-04-23 | 240 Cordova Road, Box 858, Oshawa, ON L1H 7N1 |
| Address | 2005-05-26 | 2007-10-24 | 240 Cordova Road, Box 858, Oshawa, ON L1H 7N1 |
| Address | 1989-02-21 | 2005-05-26 | 240 Cordova Road, Box 858, Oshawa, ON L1H 7N1 |
| Name | 2005-05-26 | current | MEDAR CANADA LTD. |
| Name | 1986-08-20 | 2005-05-26 | MEDAR CANADA LTD. |
| Name | 1981-12-21 | 1986-08-20 | MEDAR ARMAX MANUFACTURING INC. |
| Status | 2013-03-22 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-12-17 | 2013-03-22 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-19 | 2011-12-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-10-13 | 2011-07-19 | Active / Actif |
| Status | 2009-05-20 | 2009-10-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-26 | 2009-05-20 | Active / Actif |
| Status | 2004-06-10 | 2005-05-26 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-09-17 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Status | 1987-04-04 | 1987-09-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-22 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-12-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-05-26 | Revival / Reconstitution | |
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1981-12-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-01-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 446 SERVICE ROAD |
| City | STOUFFVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | L4A 2S9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7192762 Canada Inc. | 446 Service Road, Stouffville, ON L4A 2S9 | 2009-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cloudboard Technologies Corporation | 15 Dougherty Cres, Stouffville, ON L4A 0A1 | 2014-01-07 |
| Jl Corporate Matters Inc. | 31 Dougherty Cres., Stouffville, ON L4A 0A1 | 2008-12-01 |
| 10601144 Canada Inc. | 35 Trumpet Street, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0A3 | 2018-01-26 |
| 9676791 Canada Inc. | 8 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2016-03-19 |
| 9467564 Canada Incorporated | 14 Jamesway Cres, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2015-10-07 |
| Sonsgate Interiors Inc. | 10 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2015-05-21 |
| Arc Reality Inc. | 8 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2016-09-01 |
| 10460435 Canada Inc. | 223 Weldon Rd, Stouffville, ON L4A 0A4 | 2017-10-21 |
| L & L Marketing Services Inc. | 162 Dougherty Cres, Stouffville, ON L4A 0A5 | 2012-11-16 |
| Msv Toronto Inc. | 196 Dougherty Crescent, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0A6 | 2020-10-27 |
| Find all corporations in postal code L4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John M Vogeli | Crestview Ct, Farmington Hills MI 48335, United States |
| Paul Burgess | 101 Cranbrook Court, Amherstburg ON N9V 4B3, Canada |
| STEPHEN COE | 26071 DOVER, REDFORD MI 48239, United States |
| City | STOUFFVILLE |
| Post Code | L4A 2S9 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEDAR CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.