The Arctic Rose Foundation (Corporation# 12515547) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12515547 |
| Business Number | 797844065 |
| Corporation Name | The Arctic Rose Foundation |
| Registered Office Address |
200 North Service Road West Unit 1, Suite 355 Oakville ON L6M 2Y1 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rosemarie Kuptana | 433385 The Cabot Trail, Englishtown NS B0C 0H0, Canada |
| Jim Nasso | 67 Groomsport Crescent, Toronto ON M1T 2K8, Canada |
| Victor Tootoo | 5184 Qajisarvik Road, Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| Sherry Saaevil | 66 Court Street South, Milton ON L9T 2K4, Canada |
| Shelley Ambrose | 45 Pears Avenue, Toronto ON M5R 1S9, Canada |
| Darrell Ohokannoak | 116 Braden Boulevard, Yellowknife NT X1A 0G6, Canada |
| Jane Hamilton | 895 Partridge Drive, Burlington ON L7T 2Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-11-23 | current | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 355, Oakville, ON L6M 2Y1 |
| Name | 2020-11-23 | current | The Arctic Rose Foundation |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Soulpaks.com Inc. | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 435, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2000-11-12 |
| K-9 Cards for Kids | 200 North Service Road West, Unit #1, Suite #402, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2003-02-04 |
| Ajm Distribution Incorporated | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 502, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2003-11-05 |
| Zeus Entertainment Inc. | 200 North Service Road West, Unit 1 - Suite 654, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2011-09-07 |
| Pixel Bay Studios Inc. | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 538, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2013-07-17 |
| Sports Avenue Haircuts Inc. | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 546, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2005-04-18 |
| Mcsnoxrecovery Inc. | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 385, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2015-03-04 |
| 9242635 Canada Inc. | 200 North Service Road West, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2015-04-01 |
| Genphix Corporation | 200 North Service Road West, Unit 1, Suite 385, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2016-02-16 |
| 9817972 Canada Inc. | 200 North Service Road West, Suite 442, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2016-07-04 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phoenix Cyber Solutions Corp. | Ste 645-1-200 North Service Rd. W., Oakville, ON L6M 2Y1 | 2020-07-31 |
| Can-on Construction Group Inc. | 200 North Service Road. W Suite 200, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2019-09-17 |
| The Halton Food Council | 200 North Service Road West, Suite 478, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2016-11-14 |
| Verso Solutions Corp. | Suite 650, 200 North Service Road, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2016-08-25 |
| Digicorp Media Inc. | 200 North Service Rd W, Unit 1, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2015-12-30 |
| Katie's Wallpaper Installation & Design Inc. | 200, North Service Road West -, Unit #1, Suite 400, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2015-02-26 |
| Infinity Millwork Installations Inc. | 1-200 North Service Rd. W Suite 655, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2014-08-31 |
| Kobaltek Incorporated | 430-1-200 North Service Road W, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2013-09-30 |
| Bolderpeake Incorporated | 605,1-200 North Service Road W, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2013-07-17 |
| Traverse General Partners Ltd. | 1-200 North Service Rd. W., Suite 604, Oakville, ON L6M 2Y1 | 2013-07-05 |
| Find all corporations in postal code L6M 2Y1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rosemarie Kuptana | 433385 The Cabot Trail, Englishtown NS B0C 0H0, Canada |
| Jim Nasso | 67 Groomsport Crescent, Toronto ON M1T 2K8, Canada |
| Victor Tootoo | 5184 Qajisarvik Road, Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| Sherry Saaevil | 66 Court Street South, Milton ON L9T 2K4, Canada |
| Shelley Ambrose | 45 Pears Avenue, Toronto ON M5R 1S9, Canada |
| Darrell Ohokannoak | 116 Braden Boulevard, Yellowknife NT X1A 0G6, Canada |
| Jane Hamilton | 895 Partridge Drive, Burlington ON L7T 2Z7, Canada |
| City | Oakville |
| Post Code | L6M 2Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Arctic Rose Inc. | 290 Chamcook #3 Road, Bayside, NB E5B 2X7 | 2001-07-09 |
| Arctic Watch Beluga Foundation | Box 300, Resolute Bay, NU X0A 0V0 | 2011-11-02 |
| Arctic Research Foundation | 201 Bridgeland Avenue, Toronto, ON M6A 1Y7 | 2011-02-17 |
| Atai Arctic Creative Development Foundation | Box 4329 Stn E, Ottawa, ON K1S 5B3 | 1974-12-02 |
| Compresseurs Arctic Inc. | 2120 Monterey, Suite 100, Laval, QC H7L 3S3 | 1994-06-10 |
| Rose and Daniel Freedman Foundation | 8255 Mountain Sights Avenue, Suite 275, Montreal, QC H4P 2B5 | 2002-03-11 |
| Les Produits Recreatifs Arctic Ltee | 1615 Inkster Boulevard, Winnipeg, MB R2X 2V1 | 1969-05-22 |
| Sir Casimir Gzowski Arctic Research Foundation | 4908 Franklin Avenue, P.o.box 818, Yellowknife, NT X0E 1H0 | 1976-06-15 |
| Arctic Children and Youth Foundation | Unit 109, Astrohill, Tukturjuk Tower, Iqaluit, NU X0A 1H0 | 2003-07-30 |
| Transport Maritime Trans Arctic Inc. | P.o. Box 156, Moosonee, ON P0L 1Y0 | 1987-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Arctic Rose Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.