Conversation Agency Inc. (Corporation# 12515504) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12515504 |
| Business Number | 797577467 |
| Corporation Name | Conversation Agency Inc. |
| Registered Office Address |
57 East Liberty St. Th18 Toronto ON M6K 3P5 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Milka Etcher | 240 Richmond St. W, Toronto ON M5V 1V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 57 East Liberty St. Th18, Toronto, ON M6K 3P5 |
| Name | 2020-11-23 | current | Conversation Agency Inc. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ghostlabel Foundation | 57 East Liberty, Unit #16, Toronto, ON M6K 3P5 | 2019-12-16 |
| Canadian Acoustic Innovations Inc. | 57 East Liberty Street, Th 12, Toronto, ON M6K 3P5 | 2012-10-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Milka Etcher | 240 Richmond St. W, Toronto ON M5V 1V6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 3P5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Starting The Conversation | 998 Fredonia Drive, Mississauga, ON L5C 2W4 | 2020-01-20 |
| Cancer Conversation Corp. | 365 Walmer Road, Toronto, ON M5R 2Y3 | 2010-09-28 |
| 2 Ladies In Conversation With Incorporated | 1328 Birchmount Road, Apartment 1009, Apartment 1009, Toronto, ON M1R 0B6 | 2019-01-27 |
| Infirmiere Agency Maria Inc. | 325 Chemin De La Pointe-sud, Suite 803, Verdun, QC H3E 0B1 | 2005-09-19 |
| Top Agency Productions Inc. | 1303 Greene Avenue, Suite 300, Westmount, QC H3Z 2A7 | 2007-06-07 |
| Top Agency 2 Productions Inc. | 1303 Greene Avenue, Suite 300, Westmount, QC H3Z 2A7 | 2009-03-25 |
| Mgi Insurance Agency Inc. | 26 Wellington Street East, Suite 920, Toronto, ON M5E 1S2 | |
| Deltex Agency Inc. | 1080 Grande AllГ©e Ouest, QuГ©bec, QC G1S 1C7 | |
| The Spoke Agency Ltd. | 43 Front Street East, Toronto, ON M5E 1B3 | |
| Owl Underwriting Agency Inc. | 439 Helmcken Street, Vancouver, BC V6B 2E6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Conversation Agency Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.