DOMTAR EXPLORATION INC. (Corporation# 1203606) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 17, 1981.
| Corporation ID | 1203606 |
| Corporation Name | DOMTAR EXPLORATION INC. |
| Registered Office Address |
395 De Maisonneuve Blvd. West Montreal QC H3A 1L6 |
| Incorporation Date | 1981-09-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK J. SPEIRS | 365 STANSTEAD AVE, MOUNT ROYAL QC H3R 1X5, Canada |
| FREDERICK E. HERTHA | 2162 SHERBROOKE W. APT. C-9, MONTREAL QC H3H 1G7, Canada |
| JAMES H. SMITH | 116 LINCOLN DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 1M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-09-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-09-16 | 1981-09-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-09-17 | current | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 |
| Name | 1981-09-17 | current | DOMTAR EXPLORATION INC. |
| Status | 1983-12-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1981-09-17 | 1983-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1981-09-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1983-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1982 | 1983-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ressources Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1979-12-19 |
| Societe D'energie Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1979-12-05 |
| Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | |
| Societe D'energie Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Norkraft QuÉvillon Inc. | 395 Boul De Maisonneuve O, Montreal, QC H3A 1L6 | 1994-11-02 |
| Air Domtar Inc. | 395 Boul. De Maisonneuve O., Montreal, QC H3A 1L6 | 1988-12-16 |
| St. Georges Gypsum Mines Inc. | 395 Maisonneuve West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-10-16 |
| 152275 Canada Inc. | 395 Maisonneuve Boul West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-10-14 |
| 152267 Canada Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd W., Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-10-14 |
| 152266 Canada Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. W., Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-10-14 |
| 152276 Canada Inc. | 395 Boul De Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-10-14 |
| 149855 Canada Inc. | 395 Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1986-04-21 |
| Domtar Windsor Inc. | 395 Boul. Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H3A 1L6 | 1984-10-05 |
| Les Fourrures Inter (1981) Inc. | 400 De Maisonneuve Street West, Suite 55, Montreal, QC H3A 1L6 | 1981-03-09 |
| Find all corporations in postal code H3A1L6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEREK J. SPEIRS | 365 STANSTEAD AVE, MOUNT ROYAL QC H3R 1X5, Canada |
| FREDERICK E. HERTHA | 2162 SHERBROOKE W. APT. C-9, MONTREAL QC H3H 1G7, Canada |
| JAMES H. SMITH | 116 LINCOLN DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 1M4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe D'energie Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | |
| Fondation Domtar | 395 De Maisonneuve Blvd West, Montreal 111, QC H3A 1L6 | 1970-12-29 |
| Ressources Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1979-12-19 |
| Societe D'energie Domtar Inc. | 395 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 1L6 | 1979-12-05 |
| Emballages Domtar Ltee | 395 De Maisonneuve Blvd West, Montreal 111, QC H3C 3M1 | 1962-06-13 |
| Pates Domtar Ltee | 395 De Maisonneuve Blvd West, Montreal 111, QC H3C 3M1 | 1968-03-16 |
| Societe Forestiere Domtar Ltee | 395 De Maisonneuve Boul West, Montreal 111, QC H3C 3M1 | 1965-01-08 |
| Domtar Pulp and Paper Products Inc. | 395 Boul. De Maisonneuve Ouest, MontrÉal, QC H3A 1L6 | 2006-11-30 |
| Papier Journal Domtar Ltee | 395 De Maisonneuve Blvd West, Montreal 111, QC H3C 3M1 | 1962-06-19 |
| Papiers Fins Domtar Ltee | 395 De Maisonneuve Ave Blvd West, Montreal 111, QC H3C 3M1 | 1962-06-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on DOMTAR EXPLORATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.