Adal Development and Advocacy League (Corporation# 12035936) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035936 |
| Business Number | 735854333 |
| Corporation Name | Adal Development and Advocacy League |
| Registered Office Address |
84 Patola Private Ottawa ON K1T 2X5 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gohara Ibrahim | 308 Prince Albert Street, Ottawa ON K1K 1Z5, Canada |
| Mohamed Dubad | 94-B Brockington Crescent, Ottawa ON K2G 5L3, Canada |
| Abdulkani Badar | 84 Patola Private, Ottawa ON K1T 2X5, Canada |
| Ismaël Abdi | 60 Rue de la Croisée, Gatineau QC J9J 2S8, Canada |
| Charmarkeh Houssein | 36 Croissant Kilroy, Gatineau QC J9J 3T2, Canada |
| Mohamed Omar | 44 Scarlet Court, Ottawa ON K1T 3R5, Canada |
| Saada Kamil | 180 Tacom Circle, Ottawa ON K2G 4P8, Canada |
| Jilani Aye | 4 Provender Avenue, Ottawa ON K1K 4N2, Canada |
| Abdourazak Osman | 542 Caracole Way, Ottawa ON K4A 0W2, Canada |
| Mohamed Ali Ibrahim | 463 Queen Mary Street, Ottawa ON K1K 1W3, Canada |
| Abdifatah Ahmed Arreh | 153 Midsummer Terrace, Ottawa ON K1E 3V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-05-01 | current | 84 Patola Private, Ottawa, ON K1T 2X5 |
| Name | 2020-05-01 | current | Adal Development and Advocacy League |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9539484 Canada Incorporated | 316 Creston Valley Way, Gloucester, ON K1T 0A1 | 2015-12-07 |
| 6948006 Canada Inc. | 314 Creston Valley Way, Ottawa, ON K1T 0A1 | 2008-03-28 |
| 6617760 Canada Inc. | 4108 Kelly Farm Drive, Ottawa, ON K1T 0A1 | 2006-08-25 |
| Glucona Bio Corporation | 314 Creston Valley Way, Ottawa, ON K1T 0A1 | 2018-07-12 |
| 11889451 Canada Incorporated | 314 Creston Valley Way, Ottawa, ON K1T 0A1 | 2020-02-06 |
| Horning Holding Company Inc. | 618 Netley Circle, Ottawa, ON K1T 0A3 | 2018-11-22 |
| Peo Diep Holding Ltd. | 209 Magpie St., Ottawa, ON K1T 0A3 | 2017-04-03 |
| 9950729 Canada Inc. | 616 Netley Cr., Ottawa, ON K1T 0A3 | 2016-10-19 |
| Global Direction Technology Limited | 616 Netley Circle, Ottawa, ON K1T 0A3 | 2014-12-19 |
| 8115265 Canada Inc. | 611 Netley Circle, Ottawa, ON K1T 0A3 | 2012-02-23 |
| Find all corporations in postal code K1T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gohara Ibrahim | 308 Prince Albert Street, Ottawa ON K1K 1Z5, Canada |
| Mohamed Dubad | 94-B Brockington Crescent, Ottawa ON K2G 5L3, Canada |
| Abdulkani Badar | 84 Patola Private, Ottawa ON K1T 2X5, Canada |
| Ismaël Abdi | 60 Rue de la Croisée, Gatineau QC J9J 2S8, Canada |
| Charmarkeh Houssein | 36 Croissant Kilroy, Gatineau QC J9J 3T2, Canada |
| Mohamed Omar | 44 Scarlet Court, Ottawa ON K1T 3R5, Canada |
| Saada Kamil | 180 Tacom Circle, Ottawa ON K2G 4P8, Canada |
| Jilani Aye | 4 Provender Avenue, Ottawa ON K1K 4N2, Canada |
| Abdourazak Osman | 542 Caracole Way, Ottawa ON K4A 0W2, Canada |
| Mohamed Ali Ibrahim | 463 Queen Mary Street, Ottawa ON K1K 1W3, Canada |
| Abdifatah Ahmed Arreh | 153 Midsummer Terrace, Ottawa ON K1E 3V4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1T 2X5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian League of Gamers Inc. | 1055 West Hastings Street, Suite 1700, Vancouver, BC V6E 2E9 | |
| League Investment Fund Ltd. | 400 - 602 Broughton St, Victoria, BC V8W 1C7 | |
| Advocacy Global Inc. | 3-60 Meg Drive, London, ON N6E 3T6 | 2018-04-13 |
| Spotlight Advocacy | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2018-03-14 |
| Vibe Advocacy Inc. | C/o 100 King St W #5600, Toronto, ON M5X 1C9 | 2015-09-29 |
| Wellington Advocacy Inc. | 1500, 850 - 2 Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2019-03-26 |
| Eha Emotional Health Advocacy, Inc. | 30 Stately Way, Thornhill, ON L3T 3Z8 | 2011-04-02 |
| Paa Paralegal Advocacy Association | 863 Ledbury Cres., Mississauga, ON L5A 2P9 | 2014-08-31 |
| Canadians for Responsible Advocacy | 21 Kilmory Cres., Ottawa, ON K2E 6M9 | 2013-12-19 |
| Trius Advocacy Services Inc. | 81 Mannel Cres, Brampton, ON L6Y 5E3 | 2005-01-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Adal Development and Advocacy League.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.