Sky Alliance Markets Limited (Corporation# 12035928) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035928 |
| Business Number | 735171530 |
| Corporation Name | Sky Alliance Markets Limited |
| Registered Office Address |
2255 Dundas Street West Suite 2100 Mississauga ON L5K 1R6 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHICHAO NIU | 2255 Dundas Street West, Suite 2100, Mississauga ON L5K 1R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 2255 Dundas Street West, Suite 2100, Mississauga, ON L5K 1R6 |
| Name | 2020-05-01 | current | Sky Alliance Markets Limited |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2255 Dundas Street West |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5K 1R6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Red Chillie Promotions Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2005-08-15 |
| 7989881 Canada Ltd. | 2255 Dundas Street West, Unit 116, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2011-10-03 |
| Canada Car Supermarket Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R9 | 2012-11-13 |
| My City Self Storage Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2013-12-27 |
| Skyward Real Estate Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2014-10-07 |
| Skyward Business Centre Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2015-09-22 |
| 10226238 Canada Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2017-05-08 |
| 10236322 Canada Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2017-05-15 |
| Playdays Childcare Centre Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2018-09-27 |
| Somali Association of Peel & Halton (saph) | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2018-10-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Smart Encon Inc. | 207-2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2020-10-22 |
| 11415816 Canada Inc. | 125-2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2019-05-16 |
| Construction Alt Tabah Inc. | 2255 Dundas St W, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2018-11-26 |
| 10572012 Canada Inc. | 316-2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2018-01-08 |
| 10409464 Canada Limited | 311-2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2017-09-18 |
| Muslim Hands | 2255 Dundas Street West Unit 309, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2015-02-10 |
| Union of Medical Care and Relief Organizations-canada | 2255 Dundas Street West, Suite 129, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2014-08-25 |
| 11228269 Canada Inc. | 2255 Dundas St W, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2019-01-31 |
| 11328263 Canada Inc. | 2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2019-03-29 |
| 11432699 Canada Inc. | 316-2255 Dundas Street West, Mississauga, ON L5K 1R6 | 2019-05-27 |
| Find all corporations in postal code L5K 1R6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHICHAO NIU | 2255 Dundas Street West, Suite 2100, Mississauga ON L5K 1R6, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5K 1R6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Luminaire Et Ventilateur Alliance LimitГ©e | 2044 Autoroute 440, Laval, QC H7S 2M9 | 1998-08-27 |
| Y5 Markets Limited | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2020-05-27 |
| Jql Markets Limited | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2020-06-24 |
| Mammoth Markets Limited | 44 Jackes Ave, Apt 705, Toronto, ON M4T 1E5 | 1952-05-31 |
| Redstone Markets Limited | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2019-12-30 |
| Etiq Global Markets Limited | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2020-01-09 |
| Wealthmax Markets Company Limited | 250-15 Innovation Boulevard, Saskatoon, SK S7N 3H5 | 2020-06-29 |
| Cjc Markets Co., Limited | Unit 2132, 28 South Unionville Ave., Markham, ON L3R 4P9 | 2020-02-12 |
| One Index Markets Limited | 77 Bloor Street West, Suite 600, Toronto, ON M5S 1M2 | 2019-09-24 |
| Order Markets Index Technology Co., Limited | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2020-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sky Alliance Markets Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.