Wangai Trade Inc. (Corporation# 12035766) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035766 |
| Business Number | 735781130 |
| Corporation Name | Wangai Trade Inc. |
| Registered Office Address |
4338 Innes Road Ottawa ON K4A 3W3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lucien Mansaré | 1417 Talcy Crescent, Ottawa ON K4A 3C6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 |
| Name | 2020-05-01 | current | Wangai Trade Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7758677 Canada Inc. | 4338 Innes Road, Suite 3, Orleans, ON K4A 3W3 | 2011-01-22 |
| Rocketbee Branding Solutions Inc. | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2012-12-18 |
| Michael Francis Home Inspections Inc. | 4338 Innes Road, Suite 3, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2013-01-28 |
| Dream Team Home Care Inc. | 4338 Innes Road, M055, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2013-05-01 |
| Utopia Group Inc. | 4338 Innes Road, Unit M090, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2015-06-03 |
| Ekip16 Ltd. | 4338 Innes Road, Unit 71, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2017-03-31 |
| The Dare Ya 2 Wear It Company Inc. | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2017-04-27 |
| Branton Construction Group Inc. | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2018-04-25 |
| Trojan Horse Holdings Ltd. | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2018-11-09 |
| G-spot Enterprises Inc. | 4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2019-02-27 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11676903 Canada Inc. | 4338, Innes Road, Suite 88, OrlГ©ans, ON K4A 3W3 | 2019-10-10 |
| 11253522 Canada Inc. | 42-4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2019-02-15 |
| Cannabis Benefits All Inc. | 4338 Innes Rd, Suite 59, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2018-10-04 |
| Tovesco Industries Inc. | 4338 Innes Road, Unit 65, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2018-01-31 |
| 10472654 Canada Inc. | 4380 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2017-10-30 |
| Mullin Merchant Corp. | 4338 Innes Road Suite 54, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2016-05-11 |
| 9702920 Canada Inc. | 4338 Innes Rd #49, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2016-04-08 |
| All4one Promotions Inc. | 72-4338 Innes Road, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2013-11-22 |
| Asset-plus International Trade and Management Inc. | 4338 Innes Road Suite # 37, Orleans, ON K4A 3W3 | 2012-11-03 |
| Akwa-cross Association of Canada | 4338 Innes Road, Suite 10, Ottawa, ON K4A 3W3 | 2006-02-03 |
| Find all corporations in postal code K4A 3W3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lucien Mansaré | 1417 Talcy Crescent, Ottawa ON K4A 3C6, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K4A 3W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Multi Trade Canadian International Trade Exchange Limited | 2397 Eglinton Avenue West, Toronto, ON | 1979-10-22 |
| Les Vetements Free Trade Inc. | 555 Chabanel Street, Suite 1003, Montreal, QC H2N 2H8 | 1987-10-22 |
| Swift Trade Securities Inc. | 55 St. Clair Avenue West, 9th Floor, Toronto, ON M4V 2Y7 | 2001-02-01 |
| Renon Trade Incorporated | 14 Cowling Crescent, Ajax, ON L1S 7N7 | 2020-04-26 |
| Trade Winds Ventures Inc. | 1500 - 1055 West Georgia Street, P O Box 11117, Royal Centre, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Corporation Canadian Trade, Limitee | 7655 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1L4 | 1919-01-07 |
| Canadian Phoenix Trade Development Incorporated | 7145 Cannes, Montreal, QC H1S 2P9 | 2002-11-11 |
| Les Textiles Con-trade Inc. | 490 Montpellier Blvd, St-laurent, QC H4N 2G7 | 1992-07-20 |
| Trade Link Company Incorporated | 38 - 2640 Draper Avenue, Ottawa, ON K2H 8V3 | 2012-05-30 |
| Shama Canadian Trade Ltd. | Unit 303 - 1550 South Gateway Road, Mississauga, ON L4W 5G6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wangai Trade Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.