SWIFT VENTURES INC. (Corporation# 12035570) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035570 |
| Business Number | 735862930 |
| Corporation Name | SWIFT VENTURES INC. |
| Registered Office Address |
31 Foch Avenue Toronto ON M8W 3X3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENZO MENDOZA | 31 FOCH AVENUE, TORONTO ON M8W 3X3, Canada |
| DANIEL P. GOLDSTEIN | 9 AGNES LANE, TORONTO ON M4L 3Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 31 Foch Avenue, Toronto, ON M8W 3X3 |
| Name | 2020-05-01 | current | SWIFT VENTURES INC. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity Grass Company Inc. | 709- 3865 Lake Shore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2020-01-31 |
| Clem Group of Companies Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. W., Suite 219, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2019-07-17 |
| Fluent Motion Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. West, Suite 909, Toronto, ON M8W 0A2 | 2016-09-23 |
| Bolcan Direct Incorporated | 203-3865 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2016-03-01 |
| Cork and Barrel Inc. | 3865 Lakeshore Blvd W. Unit 304, Toronto, ON M8W 0A2 | 2012-06-06 |
| W. H. Bearss & Associates Inc. | 1603-3865 Lakeshore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2005-11-02 |
| Alpha Lynx Inc. | 411-3563 Lake Shore Blvd W, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2020-06-29 |
| 9042008 Canada Inc. | 3563 Lake Shore Blvd W, 510, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2014-10-05 |
| Make Or Break Holdings Inc. | 53-636 Evans Ave, Toronto, ON M8W 0A8 | 2017-04-26 |
| 8717362 Canada Limited | 636 Evans Avenue, Unit 23, Toronto, ON M8W 0A8 | 2013-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENZO MENDOZA | 31 FOCH AVENUE, TORONTO ON M8W 3X3, Canada |
| DANIEL P. GOLDSTEIN | 9 AGNES LANE, TORONTO ON M4L 3Z3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8W 3X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Swift Ventures Capital Inc. | 462 Rooney Crescent, Edmonton, AB T6R 1C8 | 2017-10-23 |
| Duoleo Ventures Ltd. | 106 Chaplin St. East, Suite 201 P.o.box 97, Swift Current, SK | 1978-12-06 |
| Swift Business Investments Limited | 616 Aspen Drive, Swift Current, SK S9H 5E3 | 2020-11-24 |
| Swift Adhesifs Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 6100 Box 80, Toronto, ON M5X 1B1 | 1985-03-12 |
| Les Entrepreneurs En Electricite Swift Inc. | 2286 Cannes Brulees, Lasalle, QC H8N 2Z2 | 1988-01-25 |
| Swift De L'est Limitee | 30 Maybank Ave., Toronto, ON | |
| Swift Electric Group Ltd. | 2286 Cannes Brulees, Lasalle, QC H8N 2Z2 | 1990-11-13 |
| Swift Line Logistics Inc. | 80 Swift Cres., Cambridge, ON N1P 1J9 | 2018-10-24 |
| Swift Human Resources Services Inc | 5645 Rue ParÉ, Ville Mont-royal, QC H4P 1S1 | 2003-06-17 |
| Groupe De Journaux Swift Current Inc. | 1 Place Ville-marie, Suite 3315, Montreal, QC H3N 3N2 |
Please comment or provide details below to improve the information on SWIFT VENTURES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.