MAPLE EDGE IMMIGRATION SOLUTIONS INC. (Corporation# 12035324) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035324 |
| Business Number | 736169277 |
| Corporation Name | MAPLE EDGE IMMIGRATION SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
19 Linderwood Drive Brampton ON L7A 1R9 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Loveleen Chahal | 220 Steeles Avenue West Suite 1002, Brampton ON L6Y 2K4, Canada |
| Gaganpreet Singh | 19 Linderwood Drive, Brampton ON L7A 1R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-26 | current | 19 Linderwood Drive, Brampton, ON L7A 1R9 |
| Address | 2020-05-01 | 2020-05-26 | 4250 Delhaye Way, Regina, SK S4W 0P9 |
| Name | 2020-05-01 | current | MAPLE EDGE IMMIGRATION SOLUTIONS INC. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-26 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Bucks Immigration Solutions Inc. | 19 Linderwood Drive, Brampton, ON L7A 1R9 | 2020-06-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kvk Foods Inc. | 34 Linderwood Dr, Brampton, ON L7A 1R9 | 2020-05-19 |
| Wrench Auto Tech Inc. | 22 Linderwood Drive, Brampton, ON L7A 1R9 | 2017-04-10 |
| Star Brothers Inc. | 34 Linderwood Dr, Brampton, ON L7A 1R9 | 2017-01-12 |
| Association of Nigerian-canadian Professionals and Entrepreneurs | 4 Mistdale Crescent, Brampton, ON L7A 1R9 | 2015-07-15 |
| 6031170 Canada Inc. | 20 Linderwood Dr., Brampton, ON L7A 1R9 | 2002-10-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Loveleen Chahal | 220 Steeles Avenue West Suite 1002, Brampton ON L6Y 2K4, Canada |
| Gaganpreet Singh | 19 Linderwood Drive, Brampton ON L7A 1R9, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 1R9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maple Bay Immigration Solutions Inc. | 33 Ashdale Rd, Brampton, ON L6Y 5M7 | 2019-05-24 |
| R3 Edge Solutions Inc. | 580 Boul. Samson, Laval, QC H7X 1J6 | 2011-08-17 |
| Smart Edge Immigration Inc. | 45 Gore Valley Trail, Brampton, ON L6P 1N6 | 2019-07-01 |
| Eagleview Immigration Solutions Incorporated | 259 Greenfield Lane, Chatham, ON N7L 5N3 | 2015-12-11 |
| Tierra Solis - Solutions D'immigration & De MobilitÉ Internationale Inc. | 4060, Rue Orly, Brossard, QC J4Y 2K7 | 2009-08-01 |
| 6337414 Canada Inc. | 4 Maple Edge Lane, Whitby, ON L1R 2M9 | 2005-01-18 |
| 858 Enhanced Consulting Inc. | 12075 Edge St., 406, Maple Ridge, BC V2X 9E6 | 2018-06-22 |
| 8631913 Canada Inc. | 4 Maple Edge Lane, Whitby, ON L1R 2M9 | 2013-09-11 |
| 12006553 Canada Inc. | 4 Maple Edge Lane, Whitby, ON L1R 2M9 | 2020-04-16 |
| 9337857 Canada Inc. | 4 Maple Edge Lane, Whitby, ON L1R 2M9 | 2015-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAPLE EDGE IMMIGRATION SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.