Lead Venture Advisory Inc. (Corporation# 12035014) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035014 |
| Business Number | 736042078 |
| Corporation Name | Lead Venture Advisory Inc. |
| Registered Office Address |
33 Mill Street, Unit 503 Toronto ON M5A 3R3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ethan Dewick | 33 Mill Street, Suite 503, Toronto ON M5A 3R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 33 Mill Street, Unit 503, Toronto, ON M5A 3R3 |
| Name | 2020-05-01 | current | Lead Venture Advisory Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Now Or Never Ventures Ltd. | 1807-33 Mill Street, Toronto, ON M5A 3R3 | 2020-01-09 |
| Entourage Relocation Inc. | 2602-33 Mill Street, 2602, Toronto, ON M5A 3R3 | 2020-01-06 |
| Privus Capital Inc. | 33 Mill St, Suite 2702, Toronto, ON M5A 3R3 | 2018-10-30 |
| Marent Consulting Inc. | 33 Mill Street, Suite 2702, Toronto, ON M5A 3R3 | 2018-09-27 |
| Produce Autentica Inc. | 33 Mill St, Suite 2702, Toronto, ON M5A 3R3 | 2017-06-09 |
| Atkins Group Consulting Inc. | 213-33 Mill Street, Toronto, ON M5A 3R3 | 2017-01-15 |
| Revolution Events Inc. | 805-33 Mill St., Toronto, ON M5A 3R3 | 2015-11-09 |
| 9059237 Canada Inc. | 434-33 Mill Street, Toronto, ON M5A 3R3 | 2014-10-22 |
| 8675619 Canada Inc. | Unit 2705, 33 Mill Street, Toronto, ON M5A 3R3 | 2013-10-28 |
| Loki Pictures Inc. | 33 Mill Street, Unit 423, Toronto, ON M5A 3R3 | 2011-02-01 |
| Find all corporations in postal code M5A 3R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ethan Dewick | 33 Mill Street, Suite 503, Toronto ON M5A 3R3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 3R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centrale D'achats Lead Inc. | 3275, Avenue Francis-hughes, Laval, QC H7L 5A5 | 2014-05-05 |
| Imprimerie & Emballage Lead Ltee | 42 Lyncroft Road, Hampstead, QC H3X 3E5 | 1976-04-09 |
| Technologie Lead Me Inc. | 298 Rue Du Dome, Gatineau, QC J8Z 3G8 | 2020-03-12 |
| Imprimerie Et Emballage Excel-lead Inc. | 9525 Henri-bourassa St. East, Montreal, QC H1E 1P8 | 1983-02-14 |
| Top-lead Real Estate Services Inc. | 6453 Boulevard Des Roseraies, Anjou, QC H1M 1T9 | 2007-02-09 |
| Venture Catalysts Labs Inc. | 1455 Sherbrooke W., #3003, Montreal, QC H3G 1L2 | |
| Tapis Venture Inc. | 700, 120e Rue, Ville De Saint-georges, QC G5Y 6R6 | |
| Tapis Venture Inc. | 700, 120e Rue, Ville De Saint-georges, QC G5Y 6R6 | |
| Venture Carpets Limited | 1600 Rue Janelle, Drummondville, QC J2C 3E5 | 1985-02-13 |
| Produits RÉproduction Venture Inc. | 330 Industriel Blvd., Suite 7, St-eustache, QC J7R 5V3 | 1997-07-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Lead Venture Advisory Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.