Canadian Paramedic Educators Chapter (Corporation# 12034859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12034859 |
| Business Number | 736193475 |
| Corporation Name | Canadian Paramedic Educators Chapter |
| Registered Office Address |
11419 Malmo Road Edmonton AB T6H 4M3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Noel Dunn | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| Ron Bowles | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Walter Tavares | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| Becky Donelon | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Rob Theriault | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Kathy Reid-Soucy | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-05-01 | current | 11419 Malmo Road, Edmonton, AB T6H 4M3 |
| Name | 2020-05-01 | current | Canadian Paramedic Educators Chapter |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7926146 Canada Inc. | 11419 Malmo Rd., Edmonton, AB T6H 4M3 | 2011-08-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Goprintgo Inc. | 11140 48 Ave, Edmonton, AB T6H 0C7 | 2011-08-15 |
| 3333345 Canada Ltd. | 11427 48th Avenue, Edmonton, AB T6H 0C9 | 1997-01-01 |
| 3333345 Canada Ltd. | 11427 48 Avenue Nw, Edmonton, AB T6H 0C9 | |
| Adgonet Services Inc. | 12511 49ave, Edmonton, AB T6H 0H3 | 2004-03-08 |
| Autotrans Logistics Inc. | 10645 51 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6H 0K8 | 2018-06-27 |
| Junoesque Designs Inc. | 11423 51 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6H 0L8 | 2020-04-17 |
| Worship Empowerment Ministry | 11311 51 Avenue Northwest, 113st Nw, Edmonton, AB T6H 0L8 | 2020-03-10 |
| Vetae International Thinking Training & Education Inc. | 10840 52 Avenue, Edmonton, AB T6H 0P3 | 2015-07-15 |
| Faptracker Inc. | #209 4835 104a Street Northwest, Edmonton, AB T6H 0R5 | 2019-04-14 |
| Mjs Group of Companies Inc. | 464 - 4823 104a Street, Edmonton, AB T6H 0R5 | 2018-05-03 |
| Find all corporations in postal code T6H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Noel Dunn | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| Ron Bowles | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Walter Tavares | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| Becky Donelon | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Rob Theriault | 11419 Malmo Road, Edmonton AB T6H 4M3, Canada |
| Kathy Reid-Soucy | 279 David Knight Crescent, Saskatoon SK S7K 5L7, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6H 4M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Paramedic Rescue Inc. | 86 Mavety Street, Toronto, ON M6P 2L6 | 2018-01-18 |
| Canadian Paramedic Benevolent Society | 811-829 Norwest Rd., Kingston, ON K7P 2N3 | 2003-10-01 |
| Alliance of Canadian Paramedic Honour Guards | 6006 49 Avenue, Beaumont, AB T4X 1V3 | 2018-07-01 |
| Canadian Organization of Paramedic Regulators | 10235 101 St., Unit 2200, Edmonton, AB T5J 3G1 | 2012-06-13 |
| Canadian Music Educators Cooperative | 278 Keele Street, Toronto, ON M6P 2K4 | 2005-07-18 |
| Canadian Alliance of Black Educators Inc. | 6 Woodside Square, Pelham, ON L0S 1E4 | 1980-06-11 |
| Canadian Association of Inclusive Educators | 100 Waterton Road, Toronto, ON M9P 2R3 | 2008-03-14 |
| Canadian Educators for The Development of Photography | 33 Indian Road Cr., Toronto, ON M6P 2E9 | 1998-03-26 |
| Canadian Association of Professional Educators | 218 Ambleside Drive, London, ON N6G 4V3 | 2004-08-27 |
| Canadian Association of Career Educators and Employers | 1 Eglinton Ave. E., Suite 705, Toronto, ON M4P 3A1 | 1969-09-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Paramedic Educators Chapter.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.