Inspire Biotherapeutics Inc. (Corporation# 12034778) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12034778 |
| Business Number | 736115734 |
| Corporation Name | Inspire Biotherapeutics Inc. |
| Registered Office Address |
512 Fraser Avenue Ottawa ON K2A 2R2 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bernard Thebaud | 512 Fraser Avenue, Ottawa ON K2A 2R2, Canada |
| Katharine Sarah Wootton | 164 Arthur Street North, Guelph ON N1E 4V5, Canada |
| Martin Hubert King | 175 Bronson Avenue, Apt 408, Ottawa ON K1R 6H2, Canada |
| Laura Pauline van Lieshout | 123-1077 Gordon Street, Guelph ON N1G 0E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 512 Fraser Avenue, Ottawa, ON K2A 2R2 |
| Name | 2020-05-01 | current | Inspire Biotherapeutics Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chiminy Inc. | 520 Fraser Avenue, Ottawa, ON K2A 2R2 | 2018-04-09 |
| 8590524 Canada Limited | 532 Fraser Avenue, Ottawa, ON K2A 2R2 | 2013-07-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bernard Thebaud | 512 Fraser Avenue, Ottawa ON K2A 2R2, Canada |
| Katharine Sarah Wootton | 164 Arthur Street North, Guelph ON N1E 4V5, Canada |
| Martin Hubert King | 175 Bronson Avenue, Apt 408, Ottawa ON K1R 6H2, Canada |
| Laura Pauline van Lieshout | 123-1077 Gordon Street, Guelph ON N1G 0E3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2A 2R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Optigo Biotherapeutics Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Fondation Inspire | Avenue Portland, 562, Ville Mont Royal, QC H3R 1V8 | 2020-08-21 |
| Inspire Dental Hygiene Clinic Inc. | 145 Inspire Blvd, Brampton, ON L6R 3X9 | 2017-03-02 |
| Flora Biotherapeutics Inc. | 3912 149 St Nw, Edmonton, AB T6R 1J7 | 2020-08-20 |
| Radiant Biotherapeutics Inc. | 2400-333 Bay St., Toronto, ON M5H 2T6 | 2020-07-22 |
| Otoro Biotherapeutics Inc. | Room 9-406, 610 University Ave., 9th Floor, Toronto, ON M5G 2M9 | 2019-07-05 |
| Protiva Biotherapeutics Inc. | 700 West Georgia St, 26th Floor, Vancouver, BC V7Y 1B3 | 2000-09-14 |
| Ellipsis Biotherapeutics Corporation | 700 Bay Street, Suite 2101, Box 195, Toronto, ON M5G 1Z6 | 2005-12-14 |
| Green Cross Biotherapeutics Inc. | 2911 Avenue Marie-curie, Saint-laurent, QC H4S 0B7 | 2014-02-05 |
| Green Cross Biotherapeutics Inc. | 2911 Avenue Marie-curie, Saint-laurent, QC H4S 0B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Inspire Biotherapeutics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.