152798 CANADA INC. (Corporation# 12034492) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 12034492 |
| Business Number | 105932891 |
| Corporation Name | 152798 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4714, Rue Sainte-catherine Est MontrГ©al QC H1V 1Z2 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stéphane St-Pierre | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Luc Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Christine Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Geneviève Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 4714, Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1V 1Z2 |
| Name | 2020-05-01 | current | 152798 CANADA INC. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 11951327. Section: 184 1 |
| 2020-05-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 2151901. Section: 184 1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 152798 Canada Inc. | 4714 Rue Ste-catherine Est, Montreal, QC H1V 1Z2 | 1987-02-03 |
| Address | 4714, rue Sainte-Catherine Est |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H1V 1Z2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| MinistÉres Des Élus Du Christ | 4702 Rue Ste-catherine East, Montreal, QC H1V 1Z2 | 2004-02-24 |
| Fondation Sonner La Trompette | 4702 Ste Catherine Est, Montreal, QC H1V 1Z2 | 2003-11-28 |
| 152798 Canada Inc. | 4714 Rue Ste-catherine Est, Montreal, QC H1V 1Z2 | 1987-02-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solidlink Live Development Group Inc. | 2097 Viau, Suite 109, Montreal, QC H1V 0A7 | 2009-12-02 |
| Productions Ad Libitum, Inc. | 2097, Rue Viau, #308, Montreal, QC H1V 0A7 | 2000-09-06 |
| FÉdÉration QuÉbÉcoise De Kite | 4545 Avenue Pierre-de Coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 2009-04-30 |
| Kin-ball Canada | 4545 Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 2000-11-23 |
| Le Club De La MГ©daille D'or Inc. | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 1979-11-21 |
| PÉtanque Canada | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 1978-10-04 |
| 8481946 Canada Inc. | 5000 Sherbrooke Street East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2013-04-06 |
| 8067970 Canada Inc. | 5000, Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 2012-02-01 |
| 3970094 Canada Inc. | 5222 Sheerbrooke St. East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2001-11-16 |
| 2990181 Canada Inc. | 5000 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 1993-12-31 |
| Find all corporations in postal code H1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Stéphane St-Pierre | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Luc Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Christine Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| Geneviève Benjamin | 58, rue des Renards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1P6, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H1V 1Z2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 152798 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.