PLURAM MONTREAL INC. (Corporation# 1203436) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 26, 1981.
| Corporation ID | 1203436 |
| Corporation Name | PLURAM MONTREAL INC. |
| Registered Office Address |
485 Rue Mcgill 7e Etage Montreal QC H2Y 2H4 |
| Incorporation Date | 1981-11-26 |
| Dissolution Date | 1995-03-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES CHENIER | 1071 RUE DE LA BOISSELIERE, ST-LOUIS-DE-TERREBONNE QC J6X 1V8, Canada |
| J.-FRANCOIS ROLLAND | 1834 CHEMIN DU FLEUVE, ST-ROMUALD QC G6W 1Z8, Canada |
| RICHARD DION | 191 RUE REGENT, ST-LAMBERT QC J4R 2A6, Canada |
| JEAN LEFEBVRE | 2050 RUE MELBA, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 3S1, Canada |
| NORMAND MORIN | 75 RUE COURCELETTE, OUTREMONT QC H2V 3A5, Canada |
| ANDRE BERTRAND | 2649 AVENUE ROYALE, ST-FERREOL-LES-NEIGES QC G0A 3R0, Canada |
| YVES LAPLANTE | 1419 DES CAPS, ST-ROMUALD QC G6W 6E1, Canada |
| CLAUDE A. COMTOIS | 197 RUE MERE D'YOUVILLE, BOUCHERVILLE QC J4B 2V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-11-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-11-25 | 1981-11-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-11-26 | current | 485 Rue Mcgill, 7e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 |
| Name | 1981-11-26 | current | PLURAM MONTREAL INC. |
| Status | 1995-03-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-03-01 | 1995-03-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-11-26 | 1995-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-03-13 | Dissolution | |
| 1981-11-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-04-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fiaram Reliability Inc. | 485 Rue Mcgill, 11e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1989-07-10 |
| Le Groupe Lgl / Les Entreprises Algero-canadiennes Ltee | 485 Rue Mcgill, 11ieme Eta, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1989-11-06 |
| Lalonde, Girouard, Letendre & Associates Ltd. | 485 Rue Mcgill, 11e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1987-04-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sarest Inc. | 485 Mcgill St, Suite 404, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1993-02-08 |
| Boutique Immersion Inc. | 481 Rue Mcgill, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1988-07-14 |
| Les Productions Montagne Haut Inc. | 388 St-jacques, Suite 801, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1977-10-04 |
| Prodevim Realty Inc. | 485 Mcgille, 11e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1977-01-31 |
| Langlois, Bertrand, Malouin, Leblanc Inc. | 485 Mcgill, 11e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1977-01-24 |
| Les Entreprises Rovest Ltee | 388 St-jacques Street, Suite 801, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1976-08-03 |
| Cv Pro Inc. | 485 Mcgill, Suite 601, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1996-04-26 |
| Agence Maritime Morlines Ltee | 485 Mcgill, Montreal, BC H2Y 2H4 | 1975-07-25 |
| Numerical and Graphical Applications (angles) Ltd. | 485 Mcgille, 11e Etage, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1981-03-30 |
| 169626 Canada Inc. | 485 Mcgill, Suite 601, Montreal, QC H2Y 2H4 | 1989-09-19 |
| Find all corporations in postal code H2Y2H4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES CHENIER | 1071 RUE DE LA BOISSELIERE, ST-LOUIS-DE-TERREBONNE QC J6X 1V8, Canada |
| J.-FRANCOIS ROLLAND | 1834 CHEMIN DU FLEUVE, ST-ROMUALD QC G6W 1Z8, Canada |
| RICHARD DION | 191 RUE REGENT, ST-LAMBERT QC J4R 2A6, Canada |
| JEAN LEFEBVRE | 2050 RUE MELBA, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 3S1, Canada |
| NORMAND MORIN | 75 RUE COURCELETTE, OUTREMONT QC H2V 3A5, Canada |
| ANDRE BERTRAND | 2649 AVENUE ROYALE, ST-FERREOL-LES-NEIGES QC G0A 3R0, Canada |
| YVES LAPLANTE | 1419 DES CAPS, ST-ROMUALD QC G6W 6E1, Canada |
| CLAUDE A. COMTOIS | 197 RUE MERE D'YOUVILLE, BOUCHERVILLE QC J4B 2V8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Y2H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pluram International Inc. | C59-3980 Chemin De La CГґte-des-neiges, MontrГ©al, QC H3H 1W2 | 1994-06-10 |
| Montreal Strategy Consulting Group Corporation | 1288 Avenue, Des Canadiens-de-montreal, Suite 3204, Montreal, QC H3C 3B3 | 2020-09-16 |
| The Ministry To Seafarers of The Christian Reformed Church | 200 Rue De La Commune, Port of Montreal, Grand Quai De Montreal, Montreal, QC H2Y 4B2 | 1985-01-29 |
| Societe Canadienne D'analgesie De Montreal | 1609 Est Rue Fleury, Montreal, QC H2C 1S9 | 1972-08-24 |
| Societe Immobiliere Banque De Montreal Inc. | 129 St. James Street, 4th Floor, Montreal, QC H2Y 1L6 | 1956-08-31 |
| Entrepot D'attente De Montreal Inc. | 7600 Notre Dame West, Montreal, QC H4C 3K4 | 1983-09-12 |
| Montreal Carnival Development Foundation (mcdf) | 2207 Girouard Ave, Montreal, QC H4A 3C4 | 2008-12-08 |
| Les Courtiers En Fourrures Et Peaux (montreal) Ltee. | 1435 St Alexander St, Ste 405, Montreal, QC | 1975-08-06 |
| Spanish Pentecostal Church of Montreal | 6425 Leger, Montreal-nord, QC H1G 6J7 | 2010-12-16 |
| Compagnie D'ascenseurs De Montreal Limitee | 1010 St.catherine St West, Ste 838, Montreal, QC | 1956-06-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLURAM MONTREAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.