Lawton Media Inc. (Corporation# 12034158) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12034158 |
| Business Number | 736156332 |
| Corporation Name | Lawton Media Inc. |
| Registered Office Address |
1326 Huron Street Suite 390 London ON N5V 2E2 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Lawton | 1326 Huron Street, Suite 390, London ON N5V 2E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 1326 Huron Street, Suite 390, London, ON N5V 2E2 |
| Name | 2020-05-01 | current | Lawton Media Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Algae Biomass Association | 1326 Huron Street, Suite 208, London, ON N5V 2E2 | 2010-08-30 |
| Xoana Corporation | 1326 Huron Street, Suite 234, London, ON N5V 2E2 | 2015-10-06 |
| 12395363 Canada Ltd. | 1326 Huron Street, Unit 136, London, ON N5V 2E2 | 2020-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kiwi Digital Agency Inc. | 1326 Huron Street, Unit 356, London, ON N5V 2E2 | 2020-07-16 |
| Lifeischanging.ca Inc. | 263-1326 Huron, London, ON N5V 2E2 | 2020-05-12 |
| Belmont Motion Equipment Ltd. | 1326 Huron St, London, ON N5V 2E2 | 2018-04-16 |
| 10210889 Canada Inc. | 1326, Huron St, #307, London, ON N5V 2E2 | 2017-04-27 |
| 9018816 Canada Ltd. | 209-1326 Huron St. E, London, ON N5V 2E2 | 2014-09-14 |
| 6660924 Canada Inc. | 1326 Huron Street, Suite 346, London, ON N5V 2E2 | 2006-11-21 |
| Remlock Core Technologies Inc. | 1326 Huron St., Suite 301, London, ON N5V 2E2 | 2005-12-13 |
| The Connorkye Group Inc. | London, Ontario, ON N5V 2E2 | 2004-04-29 |
| Gemco Property Management Inc. | 1326, Huron St, #307, London, ON N5V 2E2 | 2017-08-31 |
| Travvex Systems Inc. | 1326 Huron St, Ste 393, London, ON N5V 2E2 | 2019-05-27 |
| Find all corporations in postal code N5V 2E2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andrew Lawton | 1326 Huron Street, Suite 390, London ON N5V 2E2, Canada |
| City | London |
| Post Code | N5V 2E2 |
| Category | media |
| Category + City | media + London |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scarcane Media Inc. | 401 - 125 Lawton Blvd., Toronto, ON M4V 2A1 | 2013-02-06 |
| Solar Media Studios Inc. | 57 Lawton Blvd, Unit 11, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2018-04-22 |
| Solar Media Retrofit Studios Inc. | 57 Lawton Blvd, Unit 11, Toronto, ON M4V 1Z6 | 2019-04-22 |
| Lawton & Associes Ltee | 9 Petty Street, Nepean, ON K2G 0K2 | 1969-09-10 |
| Grant E. Lawton Insurance Broker Inc. | 50 Place Cremazie, Suite 1010, Montreal, QC H2P 2T5 | 1981-06-25 |
| The Sea Moss Guy Inc. | 201-85 Lawton Blvd, Toronto, ON M4V 1Z7 | 2020-11-23 |
| 6849016 Canada Inc. | 125 Lawton Blvd, Apt.502, Toronto, ON M4V 2A1 | 2007-09-30 |
| 7707665 Canada Inc. | 125 Lawton Blvd App#307, Toronto, ON M4V 2A1 | 2010-11-23 |
| Bendix & Lawton Inc. | 1900-300 Leo-pariseau, Montreal, QC H2X 4B5 | 2016-12-22 |
| Job Land Inc. | 80 Lawton Blvd, Suite 14, Toronto, ON M4V 2A2 | 2013-08-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Lawton Media Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.