Fondation Hospice SENB Foundation Inc. (Corporation# 12034069) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12034069 |
| Business Number | 736444670 |
| Corporation Name | Fondation Hospice SENB Foundation Inc. |
| Registered Office Address |
640 Mountain Road Moncton NB E1C 2P3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sharon Thivierge | 105 Tamarack Terrace, Moncton NB E1A 5R1, Canada |
| Larry Nelson | 8 Burns Lane, Moncton NB E1E 0A5, Canada |
| Dennis Cochrane | 941 Frampton Lane, Moncton NB E1G 1M2, Canada |
| William Lane | 8 Silence Court, Moncton NB E1A 0A3, Canada |
| Len Lockhart | 191 Portledge Avenue, Moncton NB E1C 5T1, Canada |
| Irénée Bourque | 725-88 Sunset Street, Dieppe NB E1A 9W9, Canada |
| Gilles LeBlanc | 483 Rue Alphee, Dieppe NB E1A 6W6, Canada |
| Janice Cormier | 68 Bromley Avenue, Moncton NB E1C 5T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-05-01 | current | 640 Mountain Road, Moncton, NB E1C 2P3 |
| Name | 2020-05-01 | current | Fondation Hospice SENB Foundation Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Libby Financial Inc. | 640 Mountain Road, Moncton, NB E1C 2P3 | 2019-07-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Healthconnect Inc. | 210 John Street, Suite 200, Moncton, NB E1C 0B8 | |
| Healthconnect Inc. | 210, John Street, Suite 200, Moncton, NB E1C 0B8 | |
| P.r.n. Publishing Inc. | 210 John Street, Suite 200, Moncton, NB E1C 0B8 | |
| Lemon Lime & Love Ltd. | 305-50 Assomption Blvd., Moncton, NB E1C 0C5 | 2008-05-12 |
| Iceberg Consultants Inc. | 305-50 Assomption Blvd., Moncton, NB E1C 0C5 | 2012-06-18 |
| 7 Synergies Inc. | 249 Woodleigh Street, Moncton, NB E1C 0E5 | 2015-08-27 |
| Homefaxreport.ca Inc. | 220 Mapleton Road, Apt 323, Moncton, NB E1C 0G5 | 2008-08-19 |
| Enrolepro Inc. | 100 Archibald Street, Apartment 210, Moncton, NB E1C 0H2 | 2020-09-14 |
| P.o.b. Security Inc. | 100 Archibald Street, Apartment #107, Moncton, NB E1C 0H2 | 2006-01-27 |
| Nyhmart Canada Ltd. | 100 Archibald Street, Apartment 303, Moncton, NB E1C 0H2 | 2020-05-29 |
| Find all corporations in postal code E1C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sharon Thivierge | 105 Tamarack Terrace, Moncton NB E1A 5R1, Canada |
| Larry Nelson | 8 Burns Lane, Moncton NB E1E 0A5, Canada |
| Dennis Cochrane | 941 Frampton Lane, Moncton NB E1G 1M2, Canada |
| William Lane | 8 Silence Court, Moncton NB E1A 0A3, Canada |
| Len Lockhart | 191 Portledge Avenue, Moncton NB E1C 5T1, Canada |
| Irénée Bourque | 725-88 Sunset Street, Dieppe NB E1A 9W9, Canada |
| Gilles LeBlanc | 483 Rue Alphee, Dieppe NB E1A 6W6, Canada |
| Janice Cormier | 68 Bromley Avenue, Moncton NB E1C 5T9, Canada |
| City | Moncton |
| Post Code | E1C 2P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bethell Hospice Foundation | 15835 Mclaughlin Road, Inglewood, ON L7C 1H4 | 2005-08-09 |
| Canadian Hospice Palliative Care Association | 60 Cambridge St. N, Saint Vincent Hospice - Annex D, Ottawa, ON K1R 7A5 | 1993-05-13 |
| Fondation Pour La JournÉe Internationale De Service Communautaire (fondation Jisc) | 400-144 Front St.west, Toronto, ON M5J 2L7 | 1991-11-08 |
| Stratford Perth Hospice Foundation | 80 Greenwood Drive, Stratford, ON N5A 0J1 | 2017-02-17 |
| Fondation Canadienne Du Stress. Fondation Quebecoise Du Stress. Fcs Fq.. | 656, 3ГЁme Avenue, Laval, QC H7R 4J4 | 2020-04-22 |
| La Fondation Gilles Villeneuve/la Fondation Du Sport Automobile Du Canada | 85 Richmond Street West, Suite 620, Toronto, ON M5H 2C9 | 1981-02-19 |
| Fondation 144000 Foundation | 2602-5120 Rue Earnscliffe, MontrÉal, QC H3X 2P6 | 2020-11-07 |
| Nio Foundation | 306 Des PrГ€s, Laval, QC H7N 1C5 | 1997-12-10 |
| Foundation 64 | 701 Guy #4, Montreal, QC H3J 1T6 | 2016-07-30 |
| The Michener Awards Foundation | C/o Ottawa Community Foundation, 75 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5E7 | 1982-09-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Fondation Hospice SENB Foundation Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.