VIRTUE INTERNATIONAL COMPANY LIMITED (Corporation# 12033941) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12033941 |
| Business Number | 736470873 |
| Corporation Name | VIRTUE INTERNATIONAL COMPANY LIMITED |
| Registered Office Address |
174 Twin Pines Crescent Brampton ON L7A 1N6 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pritpal Singh Rana | 174 Twin Pines Crescent, Brampton ON L7A 1N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 174 Twin Pines Crescent, Brampton, ON L7A 1N6 |
| Name | 2020-05-01 | current | VIRTUE INTERNATIONAL COMPANY LIMITED |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9412905 Canada Inc. | 200 Twin Pines Cres, Brampton, ON L7A 1N6 | 2015-08-20 |
| Gr8 Oddz Promotions Ltd. | 184 Twin Pines Cres, Brampton, ON L7A 1N6 | 2006-07-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pritpal Singh Rana | 174 Twin Pines Crescent, Brampton ON L7A 1N6, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 1N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Virtue International Consulting Inc. | 207-700 Allegheny Drive, Winnipeg, MB R3T 4E4 | 2020-09-16 |
| Ornaments of Grace & Virtue International | 10-8975 Mclaughlin Road South, Brampton, ON L6Y 0Z6 | 2014-08-20 |
| Medrar Holding Company Ltd. | 6101 Windfleet Cres., Mississauga, ON L5V 2Z7 | |
| La Compagnie D'artisanat International K.w. Trask LimitГ©e | R.r. 3, Tweed, ON K0K 3J0 | 1990-02-27 |
| Societe De Commerce International Minkle Limitee | 101 Charles Lemoyne, Suite 1609, Longueuil, QC J4K 2T3 | 1984-03-19 |
| Vente De Fourrures De La Baie D'hudson (international) Limitee | 2 Bloor Street East, 35th Floor, Toronto, ON M4W 3H7 | 1983-08-16 |
| Jhj International Company Limited | 42 Hillcroft Drive, Markham, ON L3S 1P8 | 2010-04-22 |
| The International Braid Company of Canada, Limited | Box 9 Stn"a", Montreal 101, QC H3C 1H5 | 1913-07-17 |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Global Gift International Company Limited | 13-2958 159 Street, Surrey, BC V3Z 0R1 | 2017-05-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on VIRTUE INTERNATIONAL COMPANY LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.