Groupe Sommet Inc. (Corporation# 12033712) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12033712 |
| Business Number | 736073131 |
| Corporation Name | Groupe Sommet Inc. |
| Registered Office Address |
43 30e Avenue Est Blainville QC J7C 1H3 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gilles LEVASSEUR | 1 Rue des Florins, Blainville QC J7C 5P6, Canada |
| Guy Levasseur | 180 Rue du Soleil, Saint-Calixte QC J0K 1Z0, Canada |
| Philippe Therrien | 43 30e avenue est, blainville QC J7C 1H3, Canada |
| Alexandre Levasseur | 710 Rue Thérien, Laval QC H7A 1Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-11 | current | 43 30e Avenue Est, Blainville, QC J7C 1H3 |
| Address | 2020-05-01 | 2020-05-11 | 30e Avenue Est, Blainville, QC J7C 1H3 |
| Name | 2020-05-01 | current | Groupe Sommet Inc. |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 43 30e avenue est |
| City | blainville |
| Province | QC |
| Postal Code | J7C 1H3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11854739 Canada Inc. | 43 Avenue 30 Est, Blainville, QC J7C 1H3 | 2020-01-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Importations Watera Inc. | 103-100, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2020-06-30 |
| Novatis Imports Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Suite 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2017-05-01 |
| 9093532 Canada Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Bureau 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2014-11-20 |
| The Gaspe Fly Co. Inc. | 80 Gaston-dumoulin, Unit 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2012-04-10 |
| 7933762 Canada Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2011-08-03 |
| Mecanertech Inc. | 80, Gaston-dumoulin, Bureau 106, Blainville, QC J7C 0A3 | 1998-03-30 |
| R. Nicar Broker Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Suite 500, Blainville, QC J7C 0A3 | 1992-04-09 |
| Spi SantÉ SÉcuritÉ Inc. | 60 Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | |
| Equipements De Securite Et Premiers Soins Global Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 1993-11-25 |
| Instavolt Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Bureau 500, Blaiville, QC J7C 0A3 | 2009-01-05 |
| Find all corporations in postal code J7C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gilles LEVASSEUR | 1 Rue des Florins, Blainville QC J7C 5P6, Canada |
| Guy Levasseur | 180 Rue du Soleil, Saint-Calixte QC J0K 1Z0, Canada |
| Philippe Therrien | 43 30e avenue est, blainville QC J7C 1H3, Canada |
| Alexandre Levasseur | 710 Rue Thérien, Laval QC H7A 1Y4, Canada |
| City | blainville |
| Post Code | J7C 1H3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Sommet Property Management Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 1989-03-29 |
| Les Entreprises Du Sommet E.n. Inc. | 79 Boul. Du Sommet, Rimouski, QC G5L 7C9 | 1980-10-30 |
| Data ParallГ€le Inc. | 45 Rue Du Sommet, Brommont, QC J2L 2T1 | 2000-06-19 |
| Absolu-mer Inc. | 190, Chemin Du Sommet Est, Rimouski, QC G5N 1V1 | 2016-12-22 |
| 3599396 Canada Inc. | 15 Rue Du Sommet, Gatineau, QC J8P 7W9 | 1999-03-17 |
| 3299309 Canada Inc. | 15 Du Sommet, Gatineau, QC J8P 7W9 | 1996-09-26 |
| Les Industries J., L. & Y. Provost Inc. | 102 Du Sommet, C.p. 90, Huberdeau, QC J0T 1G0 | 1984-07-06 |
| Sommet Consulting Inc. | 882 Mountainview Ave., Ottawa, ON K2B 5G2 | 2014-06-06 |
| 7772254 Canada Inc. | 9, Rue Du Sommet, App. 3, Gatineau, QC J8Z 3M2 | 2011-02-07 |
| 8194637 Canada Inc. | 9, Rue Du Sommet, App. 2, Gatineau, QC J8Z 3M2 | 2012-05-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Groupe Sommet Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.