Phemsis Healthcare Resources Inc. (Corporation# 12033623) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2020.
| Corporation ID | 12033623 |
| Business Number | 736115072 |
| Corporation Name | Phemsis Healthcare Resources Inc. |
| Registered Office Address |
202 - 80 Scott Street Brampton ON L6V 1S4 |
| Incorporation Date | 2020-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Emmanuel Yerokun | 202 - 80 Scott Street, Brampton ON L6V 1S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-04-30 | current | 202 - 80 Scott Street, Brampton, ON L6V 1S4 |
| Name | 2020-04-30 | current | Phemsis Healthcare Resources Inc. |
| Status | 2020-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Emmanuel Yerokun | 202 - 80 Scott Street, Brampton ON L6V 1S4, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6V 1S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Association of Healthcare Human Resources Management | 1985 West Broadway, Suite 300, Vancouver, BC V6J 4Y3 | 1989-02-21 |
| Ressources De Marketing Des Soins Medicaux (h.m.r.) Inc. | 209 St-paul Street, 5th Floor, Montreal, QC H2Y 2A1 | 1983-11-18 |
| R & F Healthcare Holdings, Inc. | 600-7077 Du Parc Ave, MontrГ©al, QC H3N 1X7 | 2013-01-14 |
| Cadence Healthcare Communications Inc. | 3940 Cote Des Neiges - 9th Floor, Glen Eagles Apartments, Montreal, QC H3H 1W2 | 1996-05-24 |
| S & P Consultants Healthcare, Inc. | 1500, 850 - 2 Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | |
| Les Resources Humaine Oka Ltee | 2075 University Ave., Montreal, QC H3A 2L1 | 1979-02-05 |
| Les Resources Icg Ltee | 1945 Hamilton Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 3C4 | |
| Rok Resources Inc. | 1500 - 1881 Scarth Street, Regina, SK S4P 4K9 | |
| Child Care Human Resources Sector Council | 323 Chapel St, 3rd Floor, Ottawa, ON K1N 7Z2 | 2003-11-16 |
| Futuremed Healthcare Products Corporation | 277 Balsaltic Road, Concord, ON L4K 5V3 |
Please comment or provide details below to improve the information on Phemsis Healthcare Resources Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.