F.C.Y.C. HOLDINGS LTD. (Corporation# 1197291) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 3, 1981.
| Corporation ID | 1197291 |
| Business Number | 120229711 |
| Corporation Name | F.C.Y.C. HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
80 Bloor St. West Suite 1701 Toronto ON M4W 3B8 |
| Incorporation Date | 1981-09-03 |
| Dissolution Date | 2004-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.G. ALGUIRE | 221 RUSSELL HILL RD. APT. 202, TORONTO ON M4V 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-09-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-09-02 | 1981-09-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-01-27 | current | 80 Bloor St. West, Suite 1701, Toronto, ON M4W 3B8 |
| Name | 1984-01-27 | current | F.C.Y.C. HOLDINGS LTD. |
| Name | 1981-10-20 | 1984-01-27 | NOLISEMENT DE VOILIER PREMIERE CLASSE LTEE |
| Name | 1981-10-20 | 1984-01-27 | FIRST CLASS YACHT CHARTERS LTD. |
| Name | 1981-09-03 | 1981-10-20 | NOLISEMENT DE VOILIER PRODIGY LTEE |
| Name | 1981-09-03 | 1981-10-20 | PRODIGY YACHT CHARTERS LTD. |
| Status | 2004-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-12-22 | 2004-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-01-01 | 2003-12-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-04-25 | 1999-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1981-09-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1991-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lawnroc Development Corporation | 80 Bloor St. West, Suite 1701, Toronto, ON M5S 2V1 | |
| Cartier Building Incorporated | 80 Bloor St. West, Suite 1701, Toronto, ON M5S 2V1 | |
| Yvette Beauty Salons of Canada, Ltd. | 80 Bloor St. West, 4th Floor, Toronto, ON M5S 2V1 | 1959-03-03 |
| Burson-marsteller Limited/limitee | 80 Bloor St. West, Suite 1505, Toronto, ON M5S 2V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bbdo Retail Canada Inc. | 60 Bloor Street W., Toronto, ON M4W 3B8 | 1982-05-14 |
| Dirmark Inc. | 60 Bloor West, 15th Floor, Toronto, ON M4W 3B8 | 1980-03-25 |
| A. W. Heaney Holdings Ltd. | 60 Bloor Street West, Suite 910, Toronto, ON M4W 3B8 | |
| Grant Tandy Limited | 60 Bloor Street West, Toronto, ON M4W 3B8 | |
| Focus Software Inc. | 60 Bloor Street West, Toronto, ON M4W 3B8 | 1981-11-19 |
| 171591 Canada Limited | 60 Bloor Street West, Suite 707, Toronto, ON M4W 3B8 | 1989-01-05 |
| Canvid Services D'information Ltee | 60 Bloor Street West, Suite 1200, Toronto, ON M4W 3B8 | |
| Toronto Credits, Limited | 60 Bloor Street West, Suite 1200, Toronto, ON M4W 3B8 | |
| Wunderman Inc. | 60 Bloor Street West, 15th Floor, Toronto, ON M4W 3B8 |
| Name | Address |
|---|---|
| W.G. ALGUIRE | 221 RUSSELL HILL RD. APT. 202, TORONTO ON M4V 2T3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W3B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pdg Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Les Holdings Zip Ltee | 80 Place Victoria, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1978-04-25 |
| P.d.m. Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Wgm Holdings Ltee | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1968-09-18 |
| La Societe F.s. & P Holdings Ltee | 3460 Redpath Avenue, Apt. 208, Montreal, QC H3G 2G3 | 1976-12-17 |
| Sf Holdings Inc. | 1800-510 West Georgia Street, British Columbia, BC V6B 0M3 | |
| Mojot Holdings Inc. | 7 Gadwall Place, Mount Pearl, NL A1N 5J8 | |
| Holdings S.j.f. Ltee | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | 1966-02-07 |
| R D & D Holdings Ltd. | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, P.o. Box 11117, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| S L G Holdings Ltee | 6465 Durocher St, Outremont, Montreal, QC | 1967-10-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on F.C.Y.C. HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.