DEEPER INSIGHT INC. (Corporation# 11972812) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 2020.
| Corporation ID | 11972812 |
| Business Number | 740210331 |
| Corporation Name | DEEPER INSIGHT INC. |
| Registered Office Address |
715 Bush Street Belfountain ON L7K 0E6 |
| Incorporation Date | 2020-03-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alistair James Sumner | 715 Bush Street, Belfountain ON L7K 0E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-23 | current | 715 Bush Street, Belfountain, ON L7K 0E6 |
| Name | 2020-03-23 | current | DEEPER INSIGHT INC. |
| Status | 2020-03-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 715 Bush Street |
| City | Belfountain |
| Province | ON |
| Postal Code | L7K 0E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12190397 Canada Inc. | 29 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2020-07-10 |
| The Market Hill Cafe Inc. | 19834 Airport Road, Caledon, ON L7K 0A1 | 2012-04-01 |
| Highland Roofing (ontario) Ltd. | 12 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2011-05-19 |
| Jarmo Audio Inc. | 6 Church Street, Caledon, Ontario, ON L7K 0A2 | 2010-10-27 |
| 10352233 Canada Inc. | 10 Church Street, Ievgeniia Lelchytska, Caledon, ON L7K 0A2 | 2017-08-03 |
| Kls Business Consulting Inc. | 17 Simcoe Street, Caledon, ON L7K 0A4 | 2016-02-19 |
| Compassion for Paws | 36 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2020-02-03 |
| 10998222 Canada Incorporated | 34 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2018-09-19 |
| Wundrlab Fabrication Limited | 8 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2015-08-14 |
| Tnt Tooling, Servicing and Design Inc. | 2 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2013-02-18 |
| Find all corporations in postal code L7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alistair James Sumner | 715 Bush Street, Belfountain ON L7K 0E6, Canada |
| City | Belfountain |
| Post Code | L7K 0E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Insight Clientele Connection Inc. | 381 Front St West, Suite 2008, Toronto, ON M5V 3R8 | 2003-08-28 |
| Hq Insight Ltd. | 14-39893 Government Rd, Squamish, BC V8B 0G7 | 2019-03-30 |
| Les Composantes Insight (canada) Inc. | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1995-06-14 |
| Deeper Sms Ltd. | 31 Tararidge Place Ne, Calgary, AB T3J 2R4 | 2007-04-02 |
| Deeper Consultants Inc. | 25 Viking Lane, #453, Etobicoke, ON M9B 0A1 | 2011-05-23 |
| Deeper Awakening | 123 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3M9 | 2017-04-06 |
| Deeper Christian Life Ministry Canada | 13430 - 33 Street, Edmonton, AB T5A 5C1 | 2007-03-26 |
| Deeper Life Bible Church | 1011 Lansdowne Avenue, Apt. 2206, Toronto, ON M6H 4G1 | 1995-05-04 |
| Insight Freight Inc. | 906 2nd Ave Nw, Calgary, AB T2N 0E6 | 2009-10-20 |
| Hwa Insight Services Inc. | Rr3, Arnprior, ON K7S 3G9 | 2003-10-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEEPER INSIGHT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.