Biotic Defense Technologies Inc. (Corporation# 11972669) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 2020.
| Corporation ID | 11972669 |
| Business Number | 740612676 |
| Corporation Name | Biotic Defense Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
5 Hopkins Street Thorold ON L2V 0E6 |
| Incorporation Date | 2020-03-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Craig Gagnon | 5 hopkins street, thorold ON L2V 0E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-23 | current | 5 Hopkins Street, Thorold, ON L2V 0E6 |
| Name | 2020-03-23 | current | Biotic Defense Technologies Inc. |
| Status | 2020-03-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9273662 Canada Inc. | 5 Hopkins Street, Thorold, ON L2V 0E6 | 2015-04-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8795916 Canada Inc. | 10 Hopkins St, Thorold, ON L2V 0E6 | 2014-02-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Community Growth Accelerator Network | 20 Pine Street North, Studio A, Thorold, ON L2V 0A1 | 1998-11-12 |
| 11527843 Canada Inc. | 107 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A5 | 2019-07-22 |
| Trending Love Media Inc. | 96 Tuliptree Rd., Thorold, ON L2V 0A5 | 2016-02-08 |
| Moderntronics Inc. | 99 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A5 | 2007-06-13 |
| Assure Nde Inc. | 36 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2020-11-12 |
| 11156438 Canada Inc. | 178 Winterberry Boulevard, Thorold, ON L2V 0A6 | 2018-12-19 |
| Athletes Pursuing Excellence Inc. | 176 Winterberry Boulevard, Thorold, ON L2V 0A6 | 2018-08-01 |
| Corps Professional Solutions Inc. | 75 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2011-02-18 |
| Jomalca General Maintenance Service Inc. | 59 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2010-09-10 |
| 8258970 Canada Inc. | 75 Tuliptree Road, Thorold, ON L2V 0A6 | 2012-07-24 |
| Find all corporations in postal code L2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Craig Gagnon | 5 hopkins street, thorold ON L2V 0E6, Canada |
| City | Thorold |
| Post Code | L2V 0E6 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Thorold |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| T.w. Defense Products Ltd. - | 11720 Ave. Lucien Gendron, Montreal, QC H1E 7J7 | 1996-04-11 |
| Systeme D'auto-defense Hung Lung Da Self-defense Inc. | 165 Rue Morin, ChГ‚teauguay, QC J6K 1T9 | 1990-04-12 |
| Bravo Defense Software Technologies Inc. | 10 Bridleford Court, Markham, ON L3P 7Z2 | 2009-10-06 |
| Isdt Integrated Security Defense Technologies Inc. | 1575 Holburne Road, Mississauga, ON L5E 2L7 | 2013-05-16 |
| Civil Association for Canadian Defense | 2435 Lacordaire, Montreal, QC H1N 2M1 | 1984-11-23 |
| E-biotic Solutions Inc. | 568 E 53rd Avenue, Vancouver, BC V5X 1J5 | 2009-02-08 |
| Villari's Fred United Studios Or Self Defense Ltd. | 10255 Yonge Street, Richmond Hill, ON | 1980-10-30 |
| Terra-biotic Soil Conditioning Inc. | 48 Pine Street, Cornwall, ON K6J 1B5 | 1995-08-22 |
| Oak Defense Ltd. | 339 Edgemoore Cr, Ottawa, ON K2W 1H8 | 2019-06-01 |
| Jht Defense Inc. | 2273 Guenette, St Laurent, QC H4R 2E9 | 1980-11-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Biotic Defense Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.