EscouadeEDU Media INC. (Corporation# 11972545) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 2020.
| Corporation ID | 11972545 |
| Business Number | 740198072 |
| Corporation Name | EscouadeEDU Media INC. |
| Registered Office Address |
362 Bertha Street Hawkesbury ON K6A 2A8 |
| Incorporation Date | 2020-03-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STÉPHANE HUNTER | 641 Albert Street, Hawkesbury ON K6A 3C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-23 | current | 362 Bertha Street, Hawkesbury, ON K6A 2A8 |
| Name | 2020-03-23 | current | EscouadeEDU Media INC. |
| Status | 2020-03-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 362 BERTHA STREET |
| City | HAWKESBURY |
| Province | ON |
| Postal Code | K6A 2A8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Escouadeedu Inc. | 362, Rue Bertha, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 2018-03-13 |
| Finabanx Ltd. | 372 Bertha, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 2013-11-18 |
| 8207313 Canada Inc. | 372 Bertha Street, Suite 102, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 2013-04-12 |
| Huron & Huron Inc. | 372 Bertha St, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 1998-04-06 |
| Huron & Huron Inc. | 372 Bertha Street, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | |
| Maylan Construction & Restoration Inc. | 372 Bertha Street, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 2016-05-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 166495 Canada LtГ©e | 203- 665 Rue Nelson Ouest, Hawkesbury, ON K6A 0A3 | 1989-04-10 |
| Mario Jacob Et Associes, Evaluateurs Inc. | 665 Rue Nelson Ouest, Suite 203, Hawkesbury, ON K6A 0A3 | 1983-01-04 |
| Forexstars Ltd. | 400 Spence Ave, # 5004, Hawkesbury, ON K6A 0A4 | 2005-11-01 |
| W W Wine Brokerage Inc. | 432, Marc AndrÉ Street, Hawkesbury, ON K6A 0A5 | 2013-01-14 |
| Themal Solutions Inc. | 452 Marc-andrГ©, Hawkesbury, ON K6A 0A5 | 2008-10-06 |
| 6967698 Canada Inc. | 1791 Florence St., Hawkesbury, ON K6A 0A5 | 2008-04-30 |
| Khm Halal Foods Inc. | 151 Main Street, Suite 24, Hawksebury, ON K6A 1A1 | 2020-09-16 |
| 12309718 Canada Inc. | 224 - 1 Main Street East, Hawkesbury, ON K6A 1A1 | 2020-09-01 |
| Psilo Spark Inc. | 151 Main Street East, Suite 116, Hawkesbury, ON K6A 1A1 | 2020-07-24 |
| Np Dejoie Consultant Inc. | 151, Main Street E., Suite 123, Hawkesbury, ON K6A 1A1 | 2020-06-26 |
| Find all corporations in postal code K6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STÉPHANE HUNTER | 641 Albert Street, Hawkesbury ON K6A 3C4, Canada |
| City | HAWKESBURY |
| Post Code | K6A 2A8 |
| Category | media |
| Category + City | media + HAWKESBURY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Escouadeedu Inc. | 362, Rue Bertha, Hawkesbury, ON K6A 2A8 | 2018-03-13 |
| First Debit, Solutions Media (ds-1 Media) Inc. | 8655 Rue De Grosbois, Montreal, QC H1K 2G4 | 2002-01-22 |
| U-media Computer Center Inc. | 17 Bernard O., Montreal, QC H2T 2J6 | 1998-08-24 |
| Media Dynamics Ltd. | 489 Argyle Avenue, Westmount, QC H3Y 3B3 | 1968-05-10 |
| Media Advertising Ltd. | 2075 Rue University, Bur. 400, Montreal, QC H3A 2L1 | |
| Les Equipements Media Mat Ltee. | 73 Kirkwood Ave, Beaconsfield, QC H9W 5L3 | 1977-11-14 |
| Media Encouleur Inc. | 529 Main Street, Moncton, NB E1C 1C4 | 1996-11-15 |
| Yz Entertainment Media Inc. | 99 Yorkville Ave, 2nd Floor : Canada Solo Media Inc., Toronto, ON M5R 1C1 | 2016-01-06 |
| Neo Media Conseil Inc. | 1563, Avenue Ducharme, Outremont, QC H2V 1G4 | 2013-05-06 |
| R-media Production Inc. | 4323 A. Saint-denis, MontrÉal, QC H2J 2K9 | 2003-06-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on EscouadeEDU Media INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.