11972227 CANADA CORPORATION (Corporation# 11972227) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 22, 2020.
| Corporation ID | 11972227 |
| Business Number | 740650478 |
| Corporation Name | 11972227 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
N215-455 Front St E Toronto ON M5A 0G2 |
| Incorporation Date | 2020-03-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 99 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENYS BANAKH | n215-455 front st e, toronto ON M5A 0G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-22 | current | N215-455 Front St E, Toronto, ON M5A 0G2 |
| Name | 2020-03-22 | current | 11972227 CANADA CORPORATION |
| Status | 2020-03-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10712850 Canada Ltd. | N215-455 Front St E, Toronto, ON M5A 0G2 | 2018-04-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Finca Consulting Corp. | 455 Front St E, N307, Toronto, ON M5A 0G2 | 2020-10-19 |
| 12160196 Canada Corp. | 455 Front Street E N103, Toronto, ON M5A 0G2 | 2020-07-02 |
| Pronalytiq Inc. | N317 - 455 Front Street East, Toronto, ON M5A 0G2 | 2020-05-13 |
| 12018268 Canada Inc. | 455 Front Street East, Suite S116, Toronto, ON M5A 0G2 | 2020-04-23 |
| Jurist Machina Inc. | S415 - 455 Front Street East, Toronto, ON M5A 0G2 | 2019-01-22 |
| Seventy Seven Park Mortgage Brokerage Corp. | S116 - 455 Front St. E, Toronto, ON M5A 0G2 | 2018-01-19 |
| Alberto and Alberto Inc. | #s507-455 Front Street East, Toronto, ON M5A 0G2 | 2017-11-20 |
| Seventy Seven Park Finance Corp. | 455 Front St. E. Suite S116, Toronto, ON M5A 0G2 | 2017-05-16 |
| Tisdale Property Management Inc. | 455 Front St East N203, Toronto, ON M5A 0G2 | 2017-04-17 |
| 9665269 Canada Limited | 455 Front Street East, N215, Toronto, ON M5A 0G2 | 2016-03-11 |
| Find all corporations in postal code M5A 0G2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENYS BANAKH | n215-455 front st e, toronto ON M5A 0G2, Canada |
| City | toronto |
| Post Code | M5A 0G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Les Associes - Corporation Commerciale Du Canada Ltee | 7455 Birchmount Road, Markham, ON L3R 5C2 | |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
| Corporation Des Produits De Confort Internationale (canada) | 141 Cidermill Ave, Vaughan, ON L4K 4G5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11972227 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.