Champagne Agency Limited (Corporation# 11971654) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2020.
| Corporation ID | 11971654 |
| Business Number | 740218136 |
| Corporation Name | Champagne Agency Limited |
| Registered Office Address |
2337 Valleywood Place Ottawa ON K1W 1J3 |
| Incorporation Date | 2020-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Montana Justice Champagne | 2337 Valleywood Place, Ottawa ON K1W 1J3, Canada |
| Karl McVey | 2001 Legrand Crescent, Ottawa ON K1E 3T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-21 | current | 2337 Valleywood Place, Ottawa, ON K1W 1J3 |
| Name | 2020-03-21 | current | Champagne Agency Limited |
| Status | 2020-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Summer Swimming League of Ontario | 2337 Valleywood Place, Ottawa, ON K1W 1J3 | 2020-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Universal Technology Consulting Inc. | 2358 Raintree Drive, Ottawa, ON K1W 1J3 | 2020-02-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A1j1 Interlock and Landscape Contractors Ltd. | 202 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2017-02-13 |
| 9811281 Canada Inc. | 201 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2016-06-28 |
| Long Term Care Home Hunter Inc. | 210 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-10-17 |
| Keep Moving 4ward Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-09-18 |
| Omar & Kby Entertainment|production Inc. | 238 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-03-06 |
| Burel Consulting Services Inc. | 241 Lucinda Cr., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2009-09-21 |
| 7018967 Canada Incorporated | 227 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2008-07-29 |
| Roch Latreille Consultant Inc. | 215 Lucinda Crescent, OrlÉans, ON K1W 0A1 | 2005-10-28 |
| 6453911 Canada Inc. | 202, Lucinda Cres., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2005-09-26 |
| Boutique Marwa Inc. | 238 Lucinda Cres., Orleans, ON K1W 0A1 | 2005-07-27 |
| Find all corporations in postal code K1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Montana Justice Champagne | 2337 Valleywood Place, Ottawa ON K1W 1J3, Canada |
| Karl McVey | 2001 Legrand Crescent, Ottawa ON K1E 3T3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1W 1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Champagne Home Healthcare Inc. | 410-12 The Donway E, Apt 410, Toronto, ON M3C 1X7 | 2019-04-17 |
| Champagne Lamps Ltd. | 642 De Courcelles, St-henri (montreal), QC | 1977-12-02 |
| Champagne Specialties Inc. | 12055 Lavigne, Montreal, QC H4J 1Y1 | 1980-06-09 |
| Champagne B & B Sur Le Parc Inc. | 1308 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H2L 1M2 | 1997-02-05 |
| Champagne Group Inc. | 410-12 The Donway E, Toronto, ON M3C 1X7 | 2019-10-22 |
| Dhg Sports Agency Limited | 724 Rockway Drive, Kitchener, ON N2G 3B4 | |
| Ray Macdonald Insurance Agency Limited | 26 College Road, Bible Hill, NS B2N 2P3 | |
| Champagne International Trade & Finance Corporation Inc. | 1801 Mcgill College Ave, Bur. 920, Montreal, QC H3A 2N4 | 1982-04-08 |
| Les Placements Champagne-boyle Inc. | 15th Street, Suite 53, Roxboro, QC H8Y 1N7 | 1983-11-15 |
| Investissements Champagne & Galbraith Inc. | 216 Montcalm Boulevard, St-jean, QC J3B 3N5 | 1986-05-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Champagne Agency Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.