BentallGreenOak Prime Canadian Investments Ltd. (Corporation# 11970992) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970992 |
| Business Number | 740608070 |
| Corporation Name | BentallGreenOak Prime Canadian Investments Ltd. |
| Registered Office Address |
1055 Dunsmuir Street, Suite 1800 Vancouver BC V7X 1B1 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| James Tomkins | 4607 Argyle Street, Regina SK S4S 3M4, Canada |
| Malcolm Leitch | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver BC V7X 1B1, Canada |
| Raymond Parsley | City Hall, 222 3rd Avenue North, Saskatoon SK S7K 0J5, Canada |
| Simon Holmes | 1 York Street, Suite 1100, Toronto ON M5J 0B6, Canada |
| Marie-Josee Turmel | 1 Dundas Street West, Suite 700, Toronto ON M5G 2L5, Canada |
| Jay Hamilton | 1919 Minnesota Court, Mississauga ON L5N 0C9, Canada |
| Christina Iacoucci | 1 York Street, Suite 1100, Toronto ON M5J 0B6, Canada |
| Sam Salman | 1190 avenue des Canadiens-de-Montreal, bureau 400, Montreal QC H3B 0E3, Canada |
| Dominic Poulin | 995 boulevard Alphonse-Desjardins, bureau 201, Levis QC G6V 0M5, Canada |
| Janet Jule | 102 - 4581 Parliament Avenue, Regina SK S4W 0G3, Canada |
| Koblavi Fiagbedzi | 99 Bank Street, Suite 919, Ottawa ON K1P 6B9, Canada |
| Kamila Giesbrecht | 2389 Health Sciences Mall, Suite 201, Donald Rix Bldg, Vancouver BC V6T 1Z3, Canada |
| Leo Berenshteyn | 317 Donald Street, 5th Floor, Winnipeg MB R3R 2H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 |
| Name | 2020-03-20 | current | BentallGreenOak Prime Canadian Investments Ltd. |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800 |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7X 1B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10 Ronrose Drive Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Bk Prime Alberta I Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| 2728 Hopewell Place Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1C4 | 2010-07-13 |
| Pearson Corporate Centre Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| 5100 Spectrum Way Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| 2655 & 2695 North Sheridan Way Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1C4 | 2010-07-13 |
| 5825 Explorer Drive Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| 5875 Explorer Drive Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Dalhousie Station Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Mission Hill Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bentallgreenoak Global Cities Fund Gp Inc. | Box 49001, Four Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2016-05-27 |
| Synchroserv Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2000-09-22 |
| Bentallgreenoak (canada) Gp Ltd. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Four Bentall Place, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2001-07-20 |
| Bentall Kennedy Holdings (canada) Ltd. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2001-07-20 |
| Penretail Management Ltd. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2004-06-11 |
| Champlain Square Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Hazeldean Mall Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Westpen North Hill Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| 18 Parkshore Drive Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Bk Prime Kelowna Property Holdings Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2010-07-13 |
| Find all corporations in postal code V7X 1B1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| James Tomkins | 4607 Argyle Street, Regina SK S4S 3M4, Canada |
| Malcolm Leitch | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver BC V7X 1B1, Canada |
| Raymond Parsley | City Hall, 222 3rd Avenue North, Saskatoon SK S7K 0J5, Canada |
| Simon Holmes | 1 York Street, Suite 1100, Toronto ON M5J 0B6, Canada |
| Marie-Josee Turmel | 1 Dundas Street West, Suite 700, Toronto ON M5G 2L5, Canada |
| Jay Hamilton | 1919 Minnesota Court, Mississauga ON L5N 0C9, Canada |
| Christina Iacoucci | 1 York Street, Suite 1100, Toronto ON M5J 0B6, Canada |
| Sam Salman | 1190 avenue des Canadiens-de-Montreal, bureau 400, Montreal QC H3B 0E3, Canada |
| Dominic Poulin | 995 boulevard Alphonse-Desjardins, bureau 201, Levis QC G6V 0M5, Canada |
| Janet Jule | 102 - 4581 Parliament Avenue, Regina SK S4W 0G3, Canada |
| Koblavi Fiagbedzi | 99 Bank Street, Suite 919, Ottawa ON K1P 6B9, Canada |
| Kamila Giesbrecht | 2389 Health Sciences Mall, Suite 201, Donald Rix Bldg, Vancouver BC V6T 1Z3, Canada |
| Leo Berenshteyn | 317 Donald Street, 5th Floor, Winnipeg MB R3R 2H6, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V7X 1B1 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + Vancouver |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bentallgreenoak Prime Canadian Investments I Gp Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2011-05-12 |
| Bentallgreenoak Prime Canadian Property Fund Gp Inc. | 199 Bay Street, Suite 4000, Toronto, ON M5L 1A9 | 2009-10-28 |
| Bentallgreenoak Prime Canadian Property Pool Gp Inc. | 199 Bay Street, Suite 4000, Toronto, ON M5L 1A9 | 2017-03-28 |
| Bentallgreenoak Prime Investments Trustee Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Four Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2015-10-21 |
| Bentallgreenoak Prime Canadian Property Fund (canada) Holdings Inc. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Vancouver, BC V7X 1B1 | 2014-05-14 |
| Bentallgreenoak Prime Canadian Property Fund Ltd. | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1800, Four Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1B1 | |
| Les Investissements First Prime Inc. | 1155 Rene Levesque St West, Suite 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Prime Canadian Business Development (pcbd) Inc. | 1160 St-mathieu, Apartment 1701, Montreal, QC H3H 2P4 | 2003-04-23 |
| Prime One Investments Inc. | 85 Sandwell Street, Vaughan, ON L4H 4R2 | 2019-07-03 |
| Prime Cerulean Investments Inc. | 5 Pineneedle Drive, Aurora, ON L4G 4Y8 | 2015-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on BentallGreenOak Prime Canadian Investments Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.