11970968 Canada Ltd. (Corporation# 11970968) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970968 |
| Business Number | 740320536 |
| Corporation Name | 11970968 Canada Ltd. |
| Registered Office Address |
18 Airport Road Deseronto ON K0K 1X0 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| isaiah miracle | 18 Airport rd., Deseronto ON K0K 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 18, Airport Road, Deseronto, ON K0K 1X0 |
| Name | 2020-03-20 | current | 11970968 Canada Ltd. |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zagross Property Management Inc. | 18, Burrows Dr, Ottawa, ON K1J 6E6 | 2009-08-25 |
| Vidya Project Management Services Inc. | 18, Moorecroft Cres, Scarborough, ON M1K 3V1 | 2010-03-30 |
| 7885741 Canada Inc. | 18, Sullivan Drive, Ajax, ON L1T 3L2 | 2011-06-07 |
| 7893990 Canada Inc. | 18, Daffodil Pl, Brampton, ON L6Y 3B8 | 2011-06-16 |
| 8193002 Canada Corporation | 18, Burrows Drive, Ottawa, ON K1J 6E6 | 2012-05-14 |
| 8557446 Canada Inc. | 18, Whiteface Cres, Brampton, ON L6X 4W6 | 2013-06-17 |
| 8922845 Canada Inc. | 18, Rooke Court, Guelph, ON N1K 0B8 | 2014-06-12 |
| Mum Transport Inc. | 18, Alba Place, Etobicoke, ON M9W 6G6 | 2014-06-27 |
| Techstone Canada Inc. | 18, Unit 124, Ottawa, ON K1R 6Y6 | 2014-04-16 |
| 9307079 Canada Inc. | 18, 13th Street, Toronto, ON M8V 3H4 | 2015-05-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12443538 Canada Inc. | 8 Norways Road, Tyendinaga Mohawk Territory, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2020-10-24 |
| Yes: Young Entrepreneurs Symposium | 303e Airport Road, Tyendinaga Mohawk Territory, ON K0K 1X0 | 2020-02-11 |
| 11781570 Canada Inc. | 120a Bayshore Rd, Tyendinaga, ON K0K 1X0 | 2019-12-09 |
| RatinenhayГ©n:thos : KenhtГЁ:ke Seed Sanctuary and Learning Centre | 1042 Lower Slash Road Rr 1, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2018-12-31 |
| Indigenous Advantage Inc. | 1271 Ridge Road, R.r.1 Deseronto, Tyendinaga Mohawk Territory, ON K0K 1X0 | 2017-09-25 |
| National Indigenous Medical Cannabis Association | 346 York Road, Tyendinaga Mohawk Territory R.r#1, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2017-06-16 |
| 9696814 Canada Inc. | 1274 Ridge Road, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2016-04-04 |
| Hmd Machinery Services (canada) Corp. | 279 Edmon Street, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2015-02-11 |
| 8219842 Canada Inc. | 344 A Main Street, Box Number 799, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2012-06-18 |
| Pro-fit Solar Corporation | 8179 Hwy 2, Deseronto, ON K0K 1X0 | 2010-11-23 |
| Find all corporations in postal code K0K 1X0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| isaiah miracle | 18 Airport rd., Deseronto ON K0K 1X0, Canada |
| City | Deseronto |
| Post Code | K0K 1X0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11970968 Canada Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.