GILL INDER INC. (Corporation# 11970488) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970488 |
| Business Number | 740314331 |
| Corporation Name | GILL INDER INC. |
| Registered Office Address |
78 River Rock Crescent Brampton ON L7A 2W5 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Inderjeet Singh Gill | 78 RIVER ROCK CRES, BRAMPTON ON L7A 2W5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 78 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2W5 |
| Name | 2020-03-20 | current | GILL INDER INC. |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rania Cartage Ltd. | 78 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2W5 | 2016-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11444425 Canada Inc. | 33 Belinda Dr, Brampton, ON L7A 2W5 | 2019-06-03 |
| Axselventures Inc. | 88 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2W5 | 2005-05-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Inderjeet Singh Gill | 78 RIVER ROCK CRES, BRAMPTON ON L7A 2W5, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 2W5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Societe D'approvisionnement D.w. Gill Ltee | 438 Aime Vincent, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1980-12-31 |
| Gestion Portefeuille Gill Inc. | 1100 Boul. Rene Levesque West, Suite 650, Montreal, QC H3B 4N4 | 1994-06-16 |
| Les Entreprises Gill Representants De La Distribution Des Compacts Ltee. | 275 Rue St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y2 | 1985-01-17 |
| Restaurant Place Mc Gill Charcuterie Trois Freres Inc. | 488 Mcgill Street, Montreal, QC H2Y 2H2 | 1979-12-27 |
| Gestion Gill Joel Cyr Inc. | 548 King Road W., North Vancouver, BC V7N 2M4 | 2002-05-02 |
| Gill Courier Ltd. | 6723 11 Avenue Southwest, Edmonton, AB T6X 1L1 | |
| Gill & Duffus Chemical Canada Inc. | 2 Bloor St. West, Suite 1000, Toronto, QC M4W 3E2 | 1981-02-20 |
| Af Group Ltd. | 49 Inder Heights Drive, Brampton, ON L6Z 3N5 | 2014-11-13 |
| Inder Dhaliwal Express Inc. | 281 Rue Du Torrent, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0E3 | 2004-02-21 |
| 11573918 Canada Inc. | 40 Inder Heights Drive, Brampton, ON L6Z 3N5 | 2019-08-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on GILL INDER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.