11970283 CANADA CORP. (Corporation# 11970283) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970283 |
| Business Number | 740740873 |
| Corporation Name | 11970283 CANADA CORP. |
| Registered Office Address |
251 Capri Embrun ON K0A 1W0 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alain St-Jacques | 56 Ménard Street, Embrun ON K0A 1W1, Canada |
| Francois St-Jacques | 251 Capri, Embrun ON K0A 1W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 251 Capri, Embrun, ON K0A 1W0 |
| Name | 2020-03-20 | current | 11970283 CANADA CORP. |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Week 2 Week Waste Management Inc. | 663d Notre Dame, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-11-11 |
| Blackcrown Staff and Services Inc. | 8-897 Notre Dame St., Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-09-14 |
| Why So Hot Tees Inc. | 1384 St Andre Road, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-08-17 |
| One-to-many | 549 Marseille Street, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-07-30 |
| 12196786 Canada Inc. | 951 Notre Dame Street, Unit 1, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-07-14 |
| Earthly Cultures Inc. | 131 Filion Street, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-05-06 |
| Richmond Importers Group Ltd. | 157 Maple Grove Street, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-04-01 |
| Erst Solutions Inc. | 625 Bruxelles Street, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-03-04 |
| 11927094 Canada Corp. | 5 Marcel St, Embrum, ON K0A 1W0 | 2020-02-26 |
| Heavy Tekk Inc. | 168 Forest Lane, Embrun, ON K0A 1W0 | 2020-02-25 |
| Find all corporations in postal code K0A 1W0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alain St-Jacques | 56 Ménard Street, Embrun ON K0A 1W1, Canada |
| Francois St-Jacques | 251 Capri, Embrun ON K0A 1W0, Canada |
| City | Embrun |
| Post Code | K0A 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605711 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697150 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605690 Canada Corp. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11970283 CANADA CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.