Consortium de projets, recherche et Г©tude-RDCongo (Corporation# 11970127) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970127 |
| Business Number | 740740675 |
| Corporation Name | Consortium de projets, recherche et Г©tude-RDCongo |
| Registered Office Address |
586 Du Pin Rouge Way 586 Du Pin Rouge Way Ottawa ON K1W 0C4 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bertrand Kabongo Lukunda | 586 du Pin rouge Way, Ottawa ON K1W 0C4, Canada |
| Jean-Claude Kalubi | 586 du Pin rouge Way, Ottawa ON K1W 0C4, Canada |
| Nicolas Shuku Onemba | 324 Boulevard de la Cité des Jeunes, Gatineau QC J8Y 6C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-03-20 | current | 586 Du Pin Rouge Way, 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 |
| Name | 2020-03-20 | current | Consortium de projets, recherche et Г©tude-RDCongo |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Editions Muhoka Inc. | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2004-11-19 |
| Udps FГ©dГ©ration Et ReprГ©sentation Canada | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2015-10-05 |
| Forum De Concertation Des KasaГЇens Du Canada (fckc) | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2017-11-16 |
| Centre De Langues Excellence Inc. | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2018-04-06 |
| Devec DГ©veloppement IntГ©grГ© Et NumГ©rique, Inc. | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa (orlГ©ans), ON K1W 0C4 | 2019-04-09 |
| Detl Academy -rdcongo | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2020-03-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8709416 Canada Incorporated | 576 Pin Rouge Way, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2013-11-27 |
| 7767366 Canada Inc. | 100 Felicity Cres, Ottawa, ON K1W 0C4 | 2011-01-31 |
| Fred Charron & Sons Maintenance Inc. | 197 Joshua Street, Orleans, ON K1W 0C4 | 1982-11-30 |
| Famba Real Estate Inc. | 197 Joshua Street, Orleans, ON K1W 0C4 | 1988-10-06 |
| Name | Address |
|---|---|
| Bertrand Kabongo Lukunda | 586 du Pin rouge Way, Ottawa ON K1W 0C4, Canada |
| Jean-Claude Kalubi | 586 du Pin rouge Way, Ottawa ON K1W 0C4, Canada |
| Nicolas Shuku Onemba | 324 Boulevard de la Cité des Jeunes, Gatineau QC J8Y 6C5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1W 0C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kheops - Consortium International De Recherche Sur La Gouvernance Des Grands Projets D'infrastructure | 4750 Avenue Henri-julien, Bureau 5128, MontrГ©al, QC H2T 3E5 | 2016-06-21 |
| Canadian Rheumatology Research Consortium | 60 Murray St., Room 2-006, Box 4, Toronto, ON M5T 3L9 | 2002-12-23 |
| The Canadian Consortium for Health Promotion Research | 30 Beatty Avenue, Toronto, ON M6K 3B4 | 2001-05-08 |
| Le Consortium Canadien De Recherche En Audio | 99 Bank Street, Suite 830, Ottawa, ON K1P 6C1 | 1988-11-10 |
| Canadian Urban Transit Research & Innovation Consortium | 1 Yonge Street, Suite 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2014-09-16 |
| Canadian University Survey Consortium | Office of Institutional Analysis, University of Winnipeg, 515 Portage Ave., Winnipeg, MB R3B 2E9 | 2007-06-20 |
| Consortium of Canadian Centres for Clinical Cognitive Research | 1500-14th Street S.w, Suite 187, Calgary, AB T3C 1C9 | 1999-05-25 |
| Caric - Consortium for Aerospace Research and Innovation In Canada | 740 Notre-dame St. W, Suite 1515, Montreal, QC H3C 3X6 | 2014-03-24 |
| Criac - Consortium De Recherche Et D'innovation En AГ©rospatiale Au Canada | 740 Rue Notre-dame Ouest, Bureau 1515, Montreal, QC H3C 3X6 | 2006-03-31 |
| Foundation for Studies and Research On Canadian Federalism | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Bur. 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1990-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Consortium de projets, recherche et Г©tude-RDCongo.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.